Wybierz swój język

Chmura prywatna

Ze strony użytkownika chmura jest zbiorem usług, funkcjonalności i zasobów z jakich może on korzystać. Od zaplecza, chmura jest zbiorem m.in. serwerów, urządzeń sieciowych i pamięci masowej z odpowiednio skonfigurowanym oraz zintegrowanym oprogramowaniem i usługami. Kiedy mówimy tu o chmurze prywatnej, to chodzi nam o taką prawdziwą chmurę prywatną, gdzie cały sprzęt oraz oprogramowanie jest naszą własnością i znajduje się u nas. Nie mówimy tu o chmurach publicznych, które mają w ofercie bardziej i mniej wyizolowane środowiska i co za tym idzie różnicują je nazywając prywatnymi lub publicznymi.

Prywatna chmura może udostępniać podobne usługi do tych, jakie oferowane są w chmurach publicznych. Główną różnicą jest to, że mamy pełną kontrolę nad własnymi i powierzonymi nam danymi. Wiemy kto miał oraz ma do nich dostęp, gdzie są ich wszystkie kopie i co się z nimi dzieje po usunięciu. Kolejną różnicą jest sposób rozliczania. Przy korzystaniu z usług chmury publicznej trzeba uważać i nie używać niczego co nie jest niezbędne. Jeżeli nasza aplikacja zostanie skompromitowany czy włączymy jakąś nieznaną usługę, która nieefektywnie będzie wykorzystywać zasoby, to nasz rachunek może niestety znacząco wzrosnąć. Dlatego zachęcamy do budowania z nami własnych chmur prywatnych. 

Różne zespoły mogą mieć różne wymagania co do usług, jakie powinna udostępniać im prywatna chmura. Na szczęście, chmura prywatna może je dostarczać w wielu modelach równocześnie:

  • IaaS (Infrastructure as a Service), czyli infrastruktura jako usługa. W modelu tym, użytkownik samodzielnie uruchamia i zamyka własne systemy, usługi i aplikacje. My zajmujemy się utrzymaniem infrastruktury w której one działają, a użytkownik utrzymaniem tego co uruchomił. Najczęściej użytkownik dostaje dostęp do warstwy wirtualizacyjnej z określoną ilością zasobów, gdzie samodzielnie w ich obszarze zarządza swoimi systemami. Do IaaS można też zaliczyć BMaaS (Bare Metal as a Service), gdzie możemy dostarczyć użytkownikom także całe fizyczne serwery.
  • PaaS (Platform as a Service), czyli platforma jako usługa. Jest to model umiejscowiony pomiędzy IaaS, a SaaS. Dostarczamy w nim cały zbiór narzędzi do budowy, testowania, utrzymania, zarządzania i dystrybucji aplikacji, nazywany platformą aplikacyjną. Jest to idealny model dla zespołów, które chcą skoncentrować się tylko na tworzeniu oraz uruchamianiu aplikacji i nie chcą zajmować się niczym, co dotyczy infrastruktury.
  • SaaS (Software as a Service), czyli oprogramowanie jako usługa. W tym modelu dostarcza się użytkownikom gotowe aplikacje o konkretnych funkcjonalnościach. Najczęściej dostęp do nich odbywa się poprzez przeglądarkę webową lub interfejs API.

Niektórzy uważają, że publiczne chmury mają nieograniczone zasoby, niemniej wcale tak nie jest. Już nie raz świat odczuł ich brak i chwilowo niedostępną możliwość kreowania nowych usług. Rozbudowa zasobów prywatnej chmury wcale nie musi być droga i mamy pewność co do ich prawdziwej ilości. Niemniej, musimy zająć się tym sami lub skorzystać z usług takich firm, jak networkers.pl. Podobnie, jeżeli chodzi o utrzymanie ciągłości działania całego środowiska. Natomiast nie można zapomnieć o tym, że do obsługi usług chmury publicznej również potrzebny będzie nam stosowny personel.

Infrastruktura chmury prywatnej może zostać bardzo łatwo rozciągnięta nawet na kilka chmur publicznych, z zachowaniem jednolitego interfejsu zarządzania aplikacjami i politykami. Mamy wtedy do czynienia z modelem hybrydowym, w którego zbudowaniu także możemy pomóc. Ma to wiele zalet szczególnie tam, gdzie usługi udostępniane są poza lokalną lokalizację.

Bardzo dużą zaletą chmury prywatnej jest to, że można ją w pełni dostosować i kontrolować. Nie jesteśmy ograniczeni szablonowym zestawem usług, co daje możliwość uruchamiania wielu aplikacji, szczególnie tych starszych czy dość specyficznych dla niektórych branży, których nie da się uruchomić wewnątrz chmur publicznych. Inna rzecz, że czasem wymagane jest zachowanie bardzo niskich opóźnień do używanych aplikacji i chcemy by lokalnie zawsze były one dostępne, nawet w przypadku braku połączenia czy problemów z połączeniem poprzez sieć Internet.


Odpowiedzialność

Wszelkie prezentowane na naszej stronie treści i grafiki mają wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawa. Zastrzegamy sobie prawo do wprowadzania zmian w dowolnym momencie i bez uprzedzenia lub następczego informowania o takich zmianach. Dokładamy starań, aby informacje publikowane na naszej stronie były zgodne ze stanem faktycznym i aktualne, nie gwarantuje jednak, że nie zawierają braków lub błędów. Nie ponosimy też żadnej odpowiedzialności za skutki powiązane z dostępnem do publikowanych przez nas informacji, w szczególności za wszelkie decyzje podejmowane na podstawie tych informacji.


Wykorzystane materiały

Grafiki wykorzystane na naszej stronie pochodzą z różnych źródeł. Część z nich została wykonana przez nas, a część pochodzi z zasobów dla Partnerów producentów z którymi współpracujemy oraz sklepów internetowych z gotowymi grafikami i zdjęciami.


Zapraszamy do kontaktu drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie +48 797 004 932 lub +48 797 004 938.