Wybierz swój język

Darmowe szkolenia i materiały

W miejscu tym znajdują się opracowane przez nas materiały dla szkół średnich, techników i uczelni wyższych. Będą one również przydatne domowym entuzjastom technologii i majsterkowania czy mniejszym firmom, które to nie zatrudniają specjalistów, a chciałyby oprzeć swoją sieć czy telefonię na profesjonalnym rozwiązaniu, zamiast korzystać z tych do mieszkań i domów.

Szkolenia z podstaw sieci realizowane są na sprzęcie firmy Cisco Systems. Jest to niezaprzeczalny lider w tej kategorii, który działa na rynku od 10 grudnia 1984 roku. W roku 2024 mija 40-lat. Szkolenia z rozwiązań Open Source i systemów z rodziny GNU/Linux oparte są na rozwiązaniach firmy Red Hat, która rozwija je od 3 listopada 1994 roku. W roku 2024 minie już 30-lat. Zatem są to już dojrzali i ugruntowani na rynku producenci, którzy podchodzą poważnie do tego co tworzą. Od niemalże samego początku firma Cisco Systems jest bardzo zaangażowany w tworzenie otwartych standardów i technologii, które to z czasem też pojawiają się u innych producentów, a firma Red Hat jest jednym z głównych sponsorów wielu projektów Open Source.

Cisco Systems założyło w 2012 roku w Krakowie centrum wsparcia technicznego TAC (Technical Assistance Center) dla regionu EMEA (Europe, the Middle East and Africa). Z około 80-osób rozrosło się ono przez ten czas do już ponad 2400-osób (rok 2022).

Sprawia to, że jest to najbardziej logiczny wybór zarówno dla tych, którzy chcą zainwestować swój czas, jak i tych stojących przed wyborem i zakupem urządzeń czy też kompletnego rozwiązania. W szczególności na południu naszego kraju, gdzie nie będzie problemów z ekspertami, a też my mamy blisko by pomóc. Z prądem łatwiej i szybciej do celu!

To wszystko sprawia, że wiedza jaką udostępniamy jest bardzo pożądana na rynku i musi być propagowana o wiele szerzej i na większa skalę, niż my byliśmy w stanie to robić. Zatem zachęcamy do korzytania z niej!


Zapotrzebowanie na szkolenia o tak podstawowej tematyce przerosło nasze oczekiwania. W latach 2017-2019 przeszkoliliśmy z użyciem opracowanych przez nas materiałów 161 uczestników z 56 organizacji. Duża większość z nich brała udział w więcej niż jednym szkoleniu. Łącznie poprowadziliśmy w tym okresie 690-godzin zegarowych bezpłatnych szkoleń. Przez koleje lata 2021-2023 z użyciem tych samych materiałów prowadziliśmy trzy różne przedmioty na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej. Obecnie ciągle otrzymujemy zapytania związane z chęcią uczestnictwa w naszych szkoleniach.

Zresztą, Cisco IOS to dla sieciowca klasyka nad klasykami, którą musi znać! Stąd i tak duże zainteresowanie tymi szkoleniami.

Za to w nas zaczęła pojawiać się nieodparta chęć by iść do przodu, opracować materiały i szkolenia z bardziej zaawansowanych zagadnień, głównie dotyczących obsługi, diagnozy, weryfikacji i personalizacji tego co wdrażamy.

Stąd zdecydowaliśmy się udostępnić nasze materiały innym, tak by mogły być one nadal wykorzystywane, ale już o wiele szerzej niż dotychczas, bo w skali całego kraju. U nas dzięki temu pojawi się przestrzeń na nowe.


Nasze szkolenia dość szybko kierują uczestnika w kierunku samodzielnego wykonywania zadań. Ich ideą jest szybkie przejście do praktyki, przy minimalnej ilości teorii, jaka jest niezbędna do wykonania zadań. W ten sposób najłatwiej jest się uczyć i wdrażać w nowe technologie. O wiele chętniej poznaje się szczegóły, gdy już coś potrafimy zrobić i czujemy, że jest to przydatne.

W ten sposób na etapie technikum czy szkoły średniej możemy zbudować solidny fundament. Na jego podstawie o wiele łatwiej jest poszerzać i pogłębiać wiedzę w trakcie studiów czy choćby akademii Cisco. W końcu to technik powinien wiedzieć jak coś zrobić, a inżynier dodatkowo zaprojektować i rozumieć co jak w szczegółach działa. Za to doktor czy profesor na uczelni powinien to wszystko i jeszcze więcej, o każdej porze dnia czy godzinie. Dlatego zachęcamy do kontynuowania nauki i dalszych studiów.

Tworzone przez nas prezentacje mają charakter edukacyjny i jednocześnie były częścią skryptu, jaki otrzymywał każdy uczestnik szkolenia. Stąd są one same w sobie dość treściwe i ilość dodatkowych informacji pod nimi jest już odpowiednio mniejsza.

Nieużywana wiedza szybko ucieka. Poprawne merytorycznie i przejrzyście przygotowane materiały, to najlepsze miejsce do którego warto się udać w celu odświeżenia wiedzy. Dobre prezentacje i materiały, to podstawa każdego szkolenia. W naszych materiałach znajduje się wiele przykładów interpretacji zdarzeń/logów, a także użycia poznanych na szkoleniu poleceń.

To wszystko po to by nauczyć, a nie uczyć czy przeszkolić, a nie szkolić!


Rozważaliśmy udostępnienie naszych szkoleń w postaci nagrań wideo. Rozważaliśmy też wydanie książki. Formy te niestety są obecnie mało praktyczne pod względem wyszukiwania tego co nas konkretnie interesuje. W obu przypadkach też pojawia się problem szybkich zmian, modyfikacji i potem ich dalszej dystrybucji. Stąd o wiele bardziej przydatna i praktyczna w użyciu dla społeczności wydaje nam się przyjęta przez nas forma prezentacji, obrazków i teorii na stronie www.

Materiałów mamy naprawdę dużo. Z czasem kolejne będą pojawiać się na stronie. Nie udostępniamy tutaj prezentacji w dużej rozdzielczości oraz ćwiczeń i warsztatów. Dostęp do nich mogą uzyskać tylko odpowiednie instytucje, po kontakcie z nami.

To co znajduje się na stronie jest przeznaczone głównie dla uczestników szkoleń, choć powinno być też przydatne prowadzącym na etapie przygotowań do zajęć. Prowadzących zachęcamy do kontaktu z nami w celu uzyskania większej ilości materiałów.


Zaletą opracowanych przez nas darmowych szkoleń sieciowych jest możliwość ich realizacji zarówno na nowym, jak i starym sprzęcie firmy Cisco Systems. Warunkiem jest oprogramowanie Cisco IOS (Internetwork Operating System). Dlatego też żadna z instytucji nie powinna mieć problemów z przygotowaniem do nich swoich sal szkoleniowych. A to one są najważniejsze!

W pierwszym etapie tego projektu chcemy udostępnić materiały umożliwiające przeprowadzenie łącznie 64-godzin zegarowych zajęć, w ramach 7 modułów szkolenia podstaw sieci z Cisco IOS. Jest to 16 zajęć, każde trwające 4-godziny zegarowe. Będziemy je kolejno udostępniać w tym dziale. W czas ten nie są wliczone żadne przerwy oraz zaliczenia i egzaminy.

Projekt ten został uruchomiony w styczniu 2024 roku, a przygotowanie materiałów do publikacji zajmuje naprawdę sporo czasu. Proszę pamiętać, że mamy gotowe tylko prezentacje. Dopiero w trakcie publikacji tworzone są do nich dodatkowe opisy. Stąd niestety nie jesteśmy w stanie opublikować wszystkiego na raz. Dlatego prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.

Podstawy sieci z Cisco IOS są w taki sposób zorganizowane, by uczestnicy szkolenia cały czas praktykowali, utrwalali i poszerzali wcześniej poznaną wiedzę. Zarys tematyczny 7-modułów szkolenia:

  • Moduł 1 - to 2 zajęcia po 4-godziny zegarowe (wstęp do Cisco IOS CLI) - zostało już opublikowane.
  • Moduł 2 - to 2 zajęcia po 4-godziny zegarowe (podstawy L2) - zostało już opublikowane.
  • Moduł 3 - to 3 zajęcia po 4-godziny zegarowe (podstawy L3) - zostało już opublikowane.
  • Moduł 4 - to 2 zajęcia po 4-godziny zegarowe (usługi: CDP, NTP, DHCP, Syslog i NetFlow) - w trakcie publikacji.
  • Moduł 5 - to 3 zajęcia po 4-godziny zegarowe (telefonia IP) - jeszcze nie jest opublikowane.
  • Moduł 6 - to 2 zajęcia po 4-godziny zegarowe (poszerzenie podstaw L2) - jeszcze nie jest opublikowane.
  • Moduł 7 - to 2 zajęcia po 4-godziny zegarowe (poszerzenie podstaw L3) - jeszcze nie jest opublikowane.

Dodatkowo po kontakcie z nami można uzyskać zestawy ćwiczeń, prezentacje oraz kilka dodatkowych, całodniowych warsztatów powtórkowych z ćwiczeniami, które nie są w ten czas wliczone. Umożliwiają one utrwalanie wcześniej poznanej wiedzy.


Materiał ten idealnie nadaje się do przerabienia na poziomie szkoły średniej, tak aby już dalej w ramach zajęć na uczelni czy też programu Cisco Academy pogłębiać tą wiedzę. Natomiast tam najcześciej brakuje instruktorów, nauczycieli czy profesorów, którzy mogliby takie zajęcia prowadzić. Nie da się ukryć, że w branży tej pracuje tak duża ilość osób, że nie powinno to stanowić problemu. Niemniej przygotowanie odpowiedniego materiału, prezentacji i ćwiczeń jest bardzo czasochłonne. Stąd mamy nadzieję, że dostęp do naszych materiałów, prezentacji, ćwiczeń i warsztatów sprawi, że więcej osób będzie skora takie zajęcia prowadzić.

Należy jednak pamiętać, że prezentacje wcale nie są niezbędne w każdym obszarze zajęć. Zatem dostarczony przez nas materiał można rozbudować i poszerzać w trakcie zajęć według własnego uznania o dodatkowe zagadnienia.

Niech brak prezentacji nie będzie dla Ciebie przeszkodą! Warto zwrócić uwagę na zdjęcie powyżej, gdzie poruszany był temat wykorzystania OSPF Sham-Link w sieci z MPLS VPN na zajęciach z CCNP w ramach akademii Cisco w 2012 roku, które prowadził Marcin Ślęczek. Nie było prezentacji do wszystkiego, a mimo to uczestnicy mieli świetną zabawę!


Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych Facebook i LinkedIn.


Zapraszamy do kontaktu drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie +48 797 004 932 lub +48 797 004 938.