Wybierz swój język

Podstawy sieci z Cisco IOS. Moduł 4: Dodatkowe usługi w sieci IP

Celem tego modułu jest zapoznanie uczestników z podstawami kilku wybranych usług i protokołów, do których należy: CDP, NTP, DHCP, Syslog oraz NetFlow. Tworzą one fundament czy bazę dzisiejszych środowisk IT. Oznacza to, że w prawie każdym środowisku IT będziemy mieli z nimi w mniejszym lub większym stopniu styczność. Dodatkowo środowiska IT powinny je obsługiwać, zanim zaczniemy uruchamiać w nich inne bardziej złożone, wyszukane czy zaawansowane usługi i mechanizmy. Oczywiście położymy przy tym bardzo duży nacisk na wykorzystanie technologii dostępnych w Cisco IOS CLI i praktykę.

Po tym module uczestnicy powinni znać podstawową ontologię powiązaną z CDP, NTP, DHCP, Syslog i NetFlow, czyli pewien zbiór pojęć i relacji dotyczący tych usług oraz protokołów. Poza przedstawieniem formalnej reprezentacji pojęciowej zajmiemy się także praktycznym działaniem, weryfikacją i konfiguracją tych usług i protokołów.

Są to bardzo podstawowe, a zarazem bardzo kluczowe zagadnienia dla każdego inżyniera sieciowego.

W ramach czwartego modułu zajmiemy się podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi kilku protokołów i usług, do których należy:

  • CDP
  • NTP
  • DHCP
  • Syslog
  • NetFlow

Moduł czwarty (razem ze standardowym zestawem ćwiczeń) powinien zająć około 8 godzin zegarowych. Zakładamy tutaj, że uczestnicy szkolenia mają biegle opanowane i przećwiczone wcześniejsze trzy moduły. Jeżeli tak nie jest, moduł ten może zająć więcej czasu. Niemniej ćwiczenia w tym module są już o wiele krótsze od tych, jakie były w module trzecim.

Staraliśmy się, aby w każdym z modułów znalazło się również trochę użytecznych i ciekawych informacji nawet dla tych bardziej zaawansowanych uczestników szkoleń czy już doświadczonych użytkowników urządzeń firmy Cisco Systems.


Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych Facebook i LinkedIn.


Zapraszamy do kontaktu drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie +48 797 004 932 lub +48 797 004 938.