Wybierz swój język

Podstawy sieci z Cisco IOS. Moduł 2: Przełączanie w sieci LAN

Celem tego modułu jest zapoznanie uczestników z podstawami warstwy drugiej modelu OSI/ISO, do której często odnosi się określenie Layer 2 - w skrócie L2, które jest skrótem od Layer 2. W tym miejscu w dużej mierze zajmiemy się zagadnieniami dotyczącymi przełączania w sieci LAN (Local Area Network) oraz tym, co dzieje się w warstwie drugiej modelu OSI/ISO. Oczywiście położymy przy tym bardzo duży nacisk na wykorzystanie technologii dostępnych w Cisco IOS CLI i praktykę.

Po tym module uczestnicy powinni znać powszechne modele referencyjne, na których opiera się komunikacja w sieci Internet, wiedzieć w jaki sposób odbywa się przełączanie ramek w sieci Ethernet, co dzieje się w warstwie drugiej modelu OSI/ISO jak również do czego służą i jak konfigurować VLAN (Virtual Local Area Network), połączenia typu Trunk oraz enkapsulację IEEE 802.1Q. Zajmiemy się także dość szczegółowo protokołem STP (Spanning Tree Protocol) oraz procedurą TCN (Topology Change Notification) w STP. Zagadnienia te są to bardzo podstawowe, a zarazem bardzo kluczowe dla każdego inżyniera sieciowego.

W ramach drugiego modułu zajmiemy się podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi warstwy drugiej, do których należy:

Moduł drugi (razem ze standardowym zestawem ćwiczeń) powinien zająć około 8 godzin zegarowych.

Staraliśmy się, aby w każdym z modułów znalazło się również trochę użytecznych i ciekawych informacji nawet dla tych bardziej zaawansowanych uczestników szkoleń czy już doświadczonych użytkowników urządzeń firmy Cisco Systems.


Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych Facebook i LinkedIn.


Zapraszamy do kontaktu drogą mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie +48 797 004 932 lub +48 797 004 938.