Co potrafią wideoterminale
 
Wideo spotkania, to nie tylko możliwość widzenia drugiej strony, co oczywiście we wszelkich spotkaniach biznesowych ma duże znaczenie. Dzisiejsze wideo spotkania, to wygodne współdzielenie omawianego tekstu, dokumentu, rysunku, prezentacji, a nawet wspólna praca na tych dokumentach z drugą stroną w czasie rzeczywistym.
 
 
Wideoterminal, to nie tylko transmisja dźwięku i obrazu. Oczywiście, istnieje na rynku masa produktów, które tylko to potrafią. Wynika to z tego, że dla większości osób wideoterminal to to samo, co komputer z kamerką. No, może jakość obrazu powinna być lepsza. Na tym zamyka się ich lista wymagań, stąd takie rozwiązania mają swój rynek. W naszym portfolio także można znaleźć kilka prostszych kodeków i wideoterminali, ale tutaj chcemy przedstawić kilka użytecznych funkcji, które realizują tylko niektóre z nich. 

Zainteresowanych odwiedzeniem pokoi spotkań i wypróbowaniem wideoterminali This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..


Nawet, jeżeli zależy nam tylko na transmisja dźwięku i obrazu w najprostszy możliwy sposób, to warto dopytać lub sprawdzić, jak wideoterminal to robi. W tych rozwiązaniach liczy się coś więcej niż sam design i wygląd. Natomiast o nich też zapomnieć nie można. Urządzenia te trafiają do pomieszczeń, które w jakiś sposób nas reprezentują. 
 
Szczegóły i to co dzieje się w środku ma znaczenie i to właśnie te rzeczy decydują o końcowym odbiorze produktu. Na początku warto zwrócić uwagę na wielkość, jakość i rozdzielczość ekranu. 4K jest dziś już raczej standardem. Dzięki dobrej rozdzielczości i jakości kolorów nie tylko możemy dobrze widzieć rozmówcę, ale o wiele wygodniej pracuje się na złożonych dokumentach projektowych, w których znajduje się wiele istotnych szczegółów.

Śledzenie mówiącego
 
Do tego celu wymagane są wideoterminale posiadające układ minimum dwóch inteligentnych kamer i mikrofonów. W trakcie, kiedy jedna kamera pokazuje aktualnego mówcę, to zaawansowany system mikrofonów cały czas nasłuchuje. Inne kamery starają się wykryć twarz nowego mówcy, ustawiając się w jego kierunku, aby płynnie przełączyć obraz.


Bez układu współpracujących ze sobą mikrofonów i kamer nie byłoby możliwe uzyskanie płynności przełączenia oraz precyzyjnego wycelowania w nowego mówcę. Warto zwrócić uwagę na to, że w nowszych modelach wideoterminali ilość zastosowanych kamer nie jest już tak bardzo widoczna na zewnątrz. Oczywiście, trzeba też uważać na inne, które mają jedną kamerę i starają się realizować te funkcje bardziej programowo. Jest to mało dokładne, ale tańsze.
 
Natomiast niektóre oferowane przez nas wideoterminale posiadają nawet 4 kamery 5K. Patrząc na nie z daleka można ich nie dostrzec. Dla przykładu jedna z nich o przekątnej 83° łapie obraz całego pomieszczenia, a trzy pozostałe o przekątnej 50° służą do precyzyjnego śledzenia mówiącego. Wykorzystanie dobrej jakości kamer o dużej rozdzielczości sprawia, że jesteśmy dobrze widoczni i dobrze odbierani po drugiej stronie ekranu.

Śledzenie prezentera
 
Nie należy mylić tej funkcji ze śledzeniem mówiącego. Wykrywanie i śledzenie mówiącego wystarcza, kiedy wszyscy nasi rozmówcy oraz słuchacze znajdują się w innych lokalizacjach i podłączeni są do spotkania zdalnie.

Kiedy jednak wszyscy lub część osób znajduje się w tym samym pomieszczeniu co prowadzący, to właśnie tutaj wymagana jest funkcja śledzenia prezentera. Scenariusz ten widać najlepiej na poniższym obrazku.


Śledzenie prezentera wymaga dodatkowej kamery, która razem z ekranem montowana jest po przeciwległej stronie pomieszczenia. Dzięki tej kamerze wszyscy zdalni uczestnicy patrzą na twarz, a nie plecy prowadzącego. Także system nagrywania spotkań ma lepszą możliwość nagrania tego, co mówi i pokazuje prezenter.
 
Ekran jest po to, aby prezenter mógł widzieć i siebie i ewentualnie zdalnych uczestników. Przeciwległa kamera stara się śledzić twarz prezentera. Zostało to zobrazowane poniżej.


Dzięki przeciwległemu ekranowi, prezentujący o wiele pewniej się czuje. Widzi wszystko to, co widzą też zdalni uczestnicy. W razie problemów, może też od razu zaregować. W górnej części rysunku został pokazany widok tego co widzi prezenter, w trakcie kiedy system wykrył osobę zadającą pytanie. W dolnej części można zobaczyć, co widzi zdalny uczestnik takiego spotkania. W tym przykładzie najlepiej widać cel dwustronnego zastosowania kamer. Nie będąc fizycznie na spotkaniu, ładnie widzimy prowadzącego i osobę zadająca pytanie.


W takich scenariuszach wideoterminal może być z pomyślnością stosowany zamiast rzutnika, dając prowadzącemu o wiele łatwiejsze możliwości prezentowania kontentu.

Parowanie się z wideoterminalem
 
Wideoterminale w łatwy sposób mogą się parować z urządzeniami osobistymi użytkowników, którzy aktualnie są w miejscu spotkania. Daj to możliwość wygodnej prezentacji kontentu na wideoterminalu (niepotrzebny rzutnik), czy też odebrania lub nawiązanie za jego pośrednictwem rozmowy, która sterowana jest z naszego laptopa lub innego urządzenia mobilnego. To wszystko bez żadnych dodatkowych kabli czy przejściówek.Do transmisji danych pomiędzy naszymi urządzeniami, a wideoterminalem potrzebne jest wspólne połączenie do sieci (kabel lub WiFi). Urządzenie paruje się z uczestnikami spotkania z wykorzystaniem ultradźwięków, co dodatkowo wyklucza wykorzystanie wideoterminala przez osoby nie znajdujące się w pokoju.


Taka funkcjonalność umożliwia także uczestnikom spotkania łatwy dostęp do prezentowanego kontentu. Osoby znajdujące się w tym samym pokoju mogą dzięki temu przeglądnąć wstecz pokazane już slajdy, a nawet zapisać ich zawartości na swoich urządzeniach. Oczywiście, jeżeli zostanie to zezwolone w ramach spotkania.
 

 
Jeżeli któreś z tych funkcji nie są potrzebne, można je wyłączyć. Dzięki temu, że wszystko można realizować całkiem bezprzewodowo, znika wiele dziwnych problemów z różnymi typami wejść, kabli i przejściówkami. W ten sposób wiele spotkań da się zacząć o wiele szybciej.

Wykrywanie białej tablicy
 
Funkcja ta wymaga dobrego rozmieszczenia oprzyrządowania sali. Po przeciwległej stronie wideoterminala powinna zostać umiejscowiona biała tablica. Sprawia to, że znajduje się ona w widoku jego kamery. Wideoterminal z kamerą o odpowiednim zbliżeniu i specjalnym algorytmie, który wykrywa białą tablicę i aktywność prezentera, jest w stanie w dostosować pokazywany obraz do tego, co aktualnie jest rysowane i pokazywane na tablicy.Należy podkreślić, iż tutaj nie tylko liczy się sama funkcjonalność, ale też jej skuteczność i jakość. Jeżeli taki algorytm nie jest przetestowany przez wystarczającą ilość rynku, to z dużą szansą może źle reagować i na koniec zostanie przez nas po prostu wyłączony. Stąd warto stosować to, co sprawdzone i ma dobrą reputację.

Funkcjonalność białej tablicy
 
Zaletą wideoterminali z dotykowymi ekranami jest możliwość odtworzenia tego co daje nam w sali typowa biała tablica. W trakcie spotkania często sięgamy po pisak, a następnie rysujemy i piszemy coś po takiej tablicy. Wynika to z tego, że niektóre rzeczy łatwiej da się wyrazić czy wyjaśnić za pomocą rysunku.
 
Na ekranie można wyświetlać różne dokumenty. Po nich także da się pisać i rysować. Jako, że takie urządzenie jest wideoterminalem, w trakcie wspólnej sesji można się ze sobą komunikować również za pomocą głosu czy wideo.


Powstałe rysunki da się zapisać do wspólnego obszaru. Dotyczy to rysunków z białej tablicy i tych naniesionych na różnych dokumentach. Łatwo też da się uruchomić kolejną czystą stronę białej tablicy czy powrócić do poprzednich. Funkcja ta jest przydatna nie tylko w trakcie szkoleń i lekcji. Głównie wykorzystywana jest przy intensywnych pracach projektowych dość rozproszonych zespołów.

Przyklejanie karteczek z adonotacjami
 
Przy wielu projektach wykorzystywane są tablice do których przykleja się różne karteczki z adnotacjami. Szczególnie modne jest budowanie w ten sposób tak zwanych tablic Kanban, które ułatwiają zarządzanie zadaniami w ramach projektu. Niektóre wideoterminale z dotykowym ekranem udostępniają podobną funkcjonalność. Kiedy wybierzemy karteczkę i jej kolor, to na ekranie pojawi się klawiatura, dająca możliwość wprowadzenia kilkuwierszowej adnotacji.


O ile zawsze można skierować kamerę na tradycyjną tablicę z karteczkami, to jednak nie jest to to samo. Urządzenie obsługujące funkcję przyklejania karteczek z adnotacjami (ang. sticky notes) daje możliwość jednoczesnej obsługi takiej tablicy przez wszystkich członków zespołu. Nawet, kiedy jesteśmy w różnych lokalizacjach.

Głębia i realność dźwięku
 
Klarowny, czysty i realny przekaz dźwięku wymaga niskich opóźnień oraz światowej klasy systemów przetwarzania i reprodukcji naturalnego głosu. Tutaj nie da się oszukać i zastosowane w środku podzespoły, ich ilość i czułość, a co za tym idzie pewnie i cena, na pewno będą adekwatne do rezultatu jaki otrzymamy.Zastosowanie głośników o wysokiej wierności odtwarzania i głębokim basie, daje możliwość prezentowania kontentu bogatego w muzykę. To także poprawia wrażenie realności i naturalności spotkania.W trakcie wieloosobowych spotkań, naturalnie wiemy kto do nas aktualnie przemawia. To dzięki zastosowaniu kilku głośników, z których emisja głosu dostosowana jest do miejsca, w którym znajduje się osoba mówiąca.Aktywność głośników powinna w pełni odpowiadać wybranemu przez nas układowi spotkania.

Obsługa wielu układów spotkania
 
Do zagospodarowania przestrzeni ekranów naszych wideoterminali, można stosować różne układy spotkań. W zależności od naszego wyboru, umożliwiają one różne rozmieszczenie na ekranie, bądź ekranach: uczestników, aktywnego mówcy oraz prezentowanego kontentu.

Zacznijmy od układów spotkań dla jednoekranowych wideoterminali. W lewym górnym rogu obrazka widać układ "Single", który koncentruje się na mówcy lub kontencie. Jest on najczęściej stosowany na małych ekranach i w trakcie spotkań z jednym prezenterem, bez aktywnych słuchaczy. W prawym górnym rogu widać układ "Overlay". Nakłada on na poprzednie widoki poglądowy obraz reszty uczestników lub mówcy, w przypadku prezentacji kontentu.
W lewym dolnym rogu obrazka znajduje się układ "Prominent". Koncentruje się on na najbardziej aktywnym mówcy, dając jednocześnie pogląd na resztę uczestników. Jest to dobry układ dla dużych i bardziej formalnych spotkań, gdzie od czasu do czasu dochodzi do zmiany mówiącego. W prawym dolnym rogu obrazka znajduje się układ "Equal". Stosowany jest on tam, gdzie uczestnicy spotkania są bardzo aktywni i często dochodzi do zmiany mówiącego.

Przejdźmy teraz do układów spotkań dla dwuekranowych wideoterminali. One najlepiej sprawdzają się w przedstawionym przed chwilą układzie "Equal", gdzie znajduje się większa ilość uczestników. Poniżej można zobaczyć rozkład uczestników bez i w trakcie prezentowania kontentu.Układ "Prominent", który wybierany jest do dość formalnych spotkań, gdzie zmiana mówcy nie odbywa się często.Przy dwóch ekranach, w układzie "Overlay" zawsze widzimy dwóch innych najbardziej aktywnych uczestników.Dla dwóch ekranów tryb "Single" wybierany jest do spotkań z jednym prezenterem bez aktywnych słuchaczy.W zależności od wybranego układu spotkania oraz aktywnego w danym momencie mówcy, możemy widzieć jego obraz o innej wielkości i rozdzielczości.

Automatyczne dostosowywanie strumieni transmisyjnych
 
Transmisja kontentu i obrazu wymaga o wiele większej przepustowości, niż transmisja głosu. Nieoptymalna realizacja takiego przesyłu w trakcie wieloosobowych spotkań, może prowadzić do pogorszenia nie tylko jakości, ale też całościowego odbioru spotkania. Dobrej klasy rozwiązania, są w stanie dostosować wielkość strumienia, do wymagań drugiej strony połączenia. Podejście takie optymalizuje zużycie przepustowości sieci, która o ile wewnątrz naszej firmy jest duża, to nigdy nie mamy pewności co do tego, jaka jest u naszego rozmówcy i na drodze do niego.
Dzięki tej funkcji, każde z urządzeń dostosowuje wielkość swojego strumienia do tego, o co poprosiła druga strona połączenia. Dla przykładu, przy zastosowaniu układu "Overlay", potrzebny jest nam większy strumień tylko od głównego mówcy. W układzie "Equal" nie potrzebujemy tak dużych strumieni w ogóle. Im więcej mamy uczestników naszego spotkania, tym podejście to ma większe znaczenie. To może sprawiać, że na jednym produktach takie spotkania będą działać dobrze, a na innych ze względu na ograniczoną przepustowość sieci, niestety nie.

Obsługa planowanych spotkań
 
Wideoterminal także powinien móc integrować się z resztą naszego systemu wideokonferencyjnego i narzędzi do wspólnej pracy, a w tym z systemem planowania spotkań. Na jego ekranie widać wtedy, kiedy zaczynają się kolejne spotkania z jego użyciem i jak długo będą one trwały.Do takich spotkań można też wtedy o wiele łatwiej dołączyć. Wystarczy jedno kliknięcie na tablecie, który służy do sterowania wideoterminalem. To także wygoda dla całej reszty uczestników, którzy otrzymują wcześniej stosowne zaproszenia do takich spotkań i równie łatwo, poprzez jedno kliknięcie, mogą do nich dołączyć za pośrednictwem swoich komunikatorów, telefonów i wideoterminali.

Kontrola oprzyrządowania pokoju
 
Tablet służący do sterowania wideoterminalem, może także być wykorzystywany do zarządzania innymi elementami naszego miejsca spotkań. Chodzi tutaj o takie rzeczy, jak m.in. oświetlenie, zasłony czy klimatyzacja.Poniżej można zobaczyć przykładowe zrzuty z ekranu takiego tabletu. W lewym górnym rogu widać możliwość przełączania, pomiędzy trzema predefiniowanymi konfiguracjami pokoju wraz z informacją, którą z nich należy wybrać przed jego opuszczeniem. W prawym górnym rogu widzimy przykładowe opcje kontroli oświetlenia.W lewym dolnym rogu powyższego obrazka widać interfejs do zarządzania klimatyzacją, a w prawym dolnym rogu do sterowania zasłonami.

Zarządzanie takimi elementami pokoju, jak oświetlenie, zasłony i klimatyzacja wymaga integracji ze sterownikami firm trzecich. Stąd tutaj w szczególności, trzeba wcześniej zweryfikować to, czy elementy danego producenta będą kompatybilne z resztą naszego systemu.

Pomagamy w poprawie komunikacji i pracy zespołowej
 
Bliska kooperacja z producentami daje nam możliwość wypożyczenia wideoterminali oraz innych narzędzi do spotkań i wspólnej pracy, nawet na tak długie okresy jak do 90-dni. Oprócz tego, odwiedzić mogą Cię nasi inżynierowie, którzy pomogą Ci je skonfigurować oraz pokażą, jak wykorzystywać ich ciekawsze funkcje.

Jesteśmy także w stanie przeszkolić ze znanych nam rozwiązań i narzędzi szersze grono Twojego personelu.

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932.