Red Hat dla deweloperów
 
Deweloperzy to programiści, którzy poza tworzeniem kodu zajmują się także projektowaniem aplikacji, tworzeniem dokumentacji, utrzymaniem i testowaniem oprogramowania czy czasem nawet jego implementacją. Aby ułatwić im pracę, Red Hat przygotował dla nich specjalne bezpłatne subskrypcje i narzędzia.
 
 
W ramach Red Hat Developer Subscription mogą oni za darmo czy bezpłatnie korzystać z systemu RHEL (Red Hat Enterprise Linux) na jednym fizycznym serwerze z maksymalnie dwoma gniazdami procesora. Jeżeli stosują na nim wirtualizację, to w ramach subskrypcji mogą uruchomić do 16 maszyn wirtualnych z systemem RHEL.
 
Aby otrzymać do niej dostęp, wystarczy przystąpić do programu Red Hat Developer Program. Uczestnictwo w nim nie wymaga wnoszenia żadnych opłat. Aby do niego dołączyć, trzeba przejść przez te trzy kroki:

1. Zarejestrować się w portalu Red Hat Developer.
2. Pobrać Cheat Sheet dla RHEL8 i zapoznać się z dodatkowymi materiałami.
3. Zapoznać się z instrukcją instalacji dla Bare Metal, Microsoft Hyper-V, GNU/Linux KVM, Oracle VirtualBox, VMware Workstation lub VMware Fusion.

Należy pamiętać, że taka subskrypcja nie może być wykorzystywana w środowisku produkcyjnym. Po więcej szczegółów odsyłamy do FAQ, gdzie znajdują się zawsze aktualne informacje. Listę dodatkowych benefitów uczestnictwa w programie można znaleźć na w portalu dla deweloperów firmy Red Hat.

W ramach Red Hat Developer Subscription otrzymujemy dostęp do Red Hat Enterprise Linux, Red Hat Software Collections and Applications Streams, Red Hat Developer Toolset and Compilers oraz innych dodatków.

Należy pamiętać, że taka subskrypcja nie jest przypisywana do konta organizacji, a do konta personalnego użytkownika, który zarejestrował się jako Red Hat Developer. Dany użytkownik może posiadać tylko 1 taką subskrypcję. O ile założyć takie konto może każdy z deweloperów, to nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie dla dużych organizacji, gdyż takie subskrypcje trzeba co roku odnawiać na każdym z kont.

Dlatego dla większych organizacji zachęcamy do zakupu płatnych pakietów deweloperskich, które przypisywane są do 1 konta organizacji i też da się je podpiąć do Red Hat Satellite.

Zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. zainteresowanych rozwiązaniami Red Hat, w tym Red Hat OpenShift Platform. Jesteśmy partnerem firmy Red Hat i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty na polskim rynku.

Red Hat udostępnia także Red Hat CodeReady Containers, czyli Red Hat OpenShift Platform, którą deweloper może uruchomić na swoim własnym komputerze.
 
Red Hat CodeReady Containers nie posiada wszystkich funkcjonalności Red Hat OpenShift Platform, niemniej posiada te niezbędne przy tworzeniu i samodzielnym testowaniu oprogramowania. Więcej na temat Red Hat CodeReady Containers można znaleźć w portalu dla deweloperów firmy Red Hat.
 


Jeżeli nie chcemy instalować nic na swojej stacji, to istnieje możliwość skorzystania z Red Hat OpenShift Platform w środowisku wyizolowanym. Środowisko takie każdorazowo tworzone jest tylko na 14-dni, a działające w nim aplikacje po 8 godzinach są automatycznie usuwane. Więcej szczegółów na temat Developer Sandbox for Red Hat OpenShift można znaleźć w portalu deweloperskim Red Hat.

Red Hat udostępnia tam także Red Hat CodeReady Studio, które zawiera pełny pakiet zintegrowanego środowiska do tworzenia oprogramowania Eclips IDE z JBoss Tools i różnymi pluginami oraz środowisko IDE (Integrated Development Environment) Eclips Che, które hostowane jest przez Red Hat na platformie OpenShift. Więcej o zintegrowanym środowisku do tworzenia oprogramowania Eclips Che można znaleźć na blog-u Red Hat.
 
W portalu dostępna jest także bardzo dużą ilość artykułów oraz książek do pobrania w formacie PDF.

Zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. zainteresowanych rozwiązaniami Red Hat, w tym Red Hat OpenShift Platform. Jesteśmy partnerem firmy Red Hat i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty na polskim rynku.

W systemie RHEL8, razem z nowymi narzędziami do konteneryzacji (Podman, Buildah, Skopeo i Udica), Red Hat udostępnił obraz UBI (Universal Base Image), który umożliwia każdemu tworzenie kontenerów w oparciu o system RHEL. O ile można z niego korzystać czy go uruchamiać nie tylko mając system RHEL, to wsparcie dla niego od strony Red Hat będzie tylko, jeżeli zostanie uruchomiony on w systemie RHEL lub na platformie Red Hat OpenShift. Więcej o UBI można znaleźć na blog-u Red Hat.

Red Hat Enterprise Linux 8 obsługuje wiele języków i elementów środowiska do uruchamiania kodu, w tym .NET Core, GCC (GNU Compiler Collection), Clang (LLVM), Go, Node.js, Java, Perl, PHP, Python, Ruby, Rust czy Scala. Obsługuje także wiele popularnych narzędzi deweloperskich, jak m.in. Ant, httpd, MariaDB, Maven, MySQL, NGINX, PCP (Performance Co-Pilot), PostgreSQL, Redis, Systemtap, Valgrind czy Varnish.

W ramach systemu RHEL8 dostępne jest specjalne repozytorium CodeReady Linux Builder, które zawiera pakiety wykorzystywane typowo w trakcie budowania kodu. Jest to repozytorium dedykowane dla deweloperów, którego elementów nie powinno się używać w środowisku produkcyjnym.

Dodatkowo, 24 września 2019 roku została uruchomiona dystrybucja CentOS Stream. Zawiera ona wersje pakietów, które w najbliższym czasie ukażą się w systemie RHEL8. CentOS Stream, to coś pomiędzy tym co w Fedora, a RHEL. Dystrybucja ta powstała z myślą o deweloperach tworzących rozwiązania sprzętowe oraz oprogramowanie będące częścią ekosystemu Red Hat. Dzięki temu, mogą oni przygotować i dostosować swoje produkty do nowych wersji pakietów systemu RHEL o wiele wcześniej.
 
Dostępny dla RHEL6 i RHEL7 zestaw Red Hat Developer Toolset (DTS) udostępnia ostatnie wersje stabilnych narzędzi dla deweloperów. Należy do nich m.in. GCC (C, C++ i Fortran), GDB, SystemTap, Valgrind, OProfile, Eclipse IDE, Dyninst, Git, strace, memstomp, dwz, elfutils, binutils i ltrace. W ramach DTS są one o wiele częściej aktualizowane do nowszych wersji, niż ma to miejsce w standardowej wersji systemu RHEL.

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932.