Migracja z CentOS
 
W dniu 8 grudnia 2020 roku Red Hat ogłosił spore zmiany w ekosystemie swoich dystrybucji GNU/Linux, do których należy m.in. Fedora, CentOS (Community ENTerprise Operating System) oraz RHEL (Red Hat Enterprise Linux).

Do zmian tych doszło po rozmowach z radą zarządzającą projektem CentOS oraz firmą Red Hat, która dotyczyła sponsorowania CentOS i CentOS Stream oraz uwzględnienia nowych wymagań i kierunków IT w dalszym rozwoju tych systemów. O ile zmiany te wnoszą sporo kontrowersji w społeczności Open Source, to kiedy zapoznany się z ich szczegółami, wcale nie wygląda to już tak bardzo źle. Sporo się zmieniło, niemniej Red Hat zadbał o zaadresowanie różnych scenariuszy migracji oraz udostępnił alternatywę w postaci darmowego systemu RHEL.
 
Skutkiem tych zmian, z dniem 31 grudnia 2021 roku zostanie zakończone wsparcie dla systemu CentOS 8 i nie powstanie już CentOS 9. CentOS to bezpłatna, wspierana przez społeczność (ang. community) dystrybucja systemu GNU/Linux, która bazuje na udostępnianych przez Red Hat kodach źródłowych systemu RHEL.
 
 
Już od dawna, co kilka lat z projektu Fedora był zaciągany kod, który stawał się systemem RHEL. Oczywiście na tej drodze był on dodatkowo testowany, utwardzany i certyfikowany. System CentOS powstawał z systemu RHEL dopiero z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Należy też pamiętać, że wszelkie łatki bezpieczeństwa czy dalsze aktualizacje również w systemie CentOS pojawiają się z dużo większym opóźnieniem, niż ma to miejsce w RHEL.

W obszarze technologii IT wszystko znacząco przyśpiesza. Pojawia się coraz więcej innowacji sprzętowych, a też oprogramowanie tworzone jest o wiele dynamiczniej niż kiedyś. Aby nadążyć za tymi wszystkimi zmianami, a jednocześnie móc oferować nie tylko funkcjonalny i konkurencyjny, ale też stabilny i bezpieczny system ze wsparciem 10+ lat, Red Hat zostało zmuszone do opracowania bardziej elastycznego i otwartego ekosystemu.
 
 


24 września 2019 roku została uruchomiona przez Red Hat dystrybucja CentOS Stream. Zawiera ona wersje pakietów, które w najbliższym czasie ukażą się w systemie RHEL. Jest to coś pomiędzy tym co znajduje się w Fedora, a tym co zostanie udostępnione w RHEL. CentOS Stream jest tworzony z Fedora, i na tym etapie też dodatkowo testowany i utwardzany. Stąd oferuje podobną do innych darmowych dystrybucji GNU/Linux jakość kodu, i tak jak one jest w miarę stabilny oraz w miarę bezpieczny. Dlatego w niektórych scenariuszach migracja z CentOS 7 czy CentOS 8 do dystrybucji CentOS Stream może być całkiem dobrym pomysłem.

Dystrybucja ta powstała z myślą o deweloperach oraz wszelkich organizacjach tworzących rozwiązania sprzętowe oraz oprogramowanie będące częścią ekosystemu Red Hat. Dzięki temu, mogą oni przygotować i dostosować swoje produkty do nowych wersji pakietów systemu RHEL o wiele wcześniej.

Wcześniej było to możliwe dopiero po wydaniu nowej wersji RHEL, co sprawiało problemy w przypadku niektórych aktualizacji. Teraz, dzięki CentOS Stream stało się możliwe tworzenie i testowanie nowego oprogramowania oraz innych dodatków do ekosystemu Red Hat, jeszcze przed wydaniem nowej oficjalnej wersja systemu.

Warto pamiętać, że Red Hat udostępniło darmową wersję systemu RHEL do niewielkich wdrożeń i tworzenia czy też testowania swojego oprogramowania, gdzie w ramach pojedynczej fizycznej maszyny można uruchomić do 16 takich systemów. Dostępne są one w ramach Red Hat Developer Program for Individuals.
 
W ramach Red Hat Developer Program for Teams udostępniane są też darmowe wersje RHEL dla całych organizacji tworzących oprogramowanie. Aby je otrzymać wymagany jest kontakt z opiekunem od strony Red Hat.
 
Red Hat też nie zapomniał o środowisku Open Source. Projekty społecznościowe, które tworzą oprogramowanie o otwartym kodzie oraz organizacje standaryzacyjne mogą otrzymać dostęp do bezpłatnych wersji systemu RHEL w ramach programu ROSI (RHEL for Open Source Infrastructure).

Red Hat udostępnił również Red Hat UBI (Universal Base Image). Jest to bezpłatny obraz (ang. image), który umożliwia każdemu tworzenie kontenerów w oparciu o system RHEL. O ile można z niego korzystać, to wsparcie dla niego od strony Red Hat będzie tylko, jeżeli zostanie uruchomiony on w systemie RHEL lub na platformie Red Hat OpenShift. W ten sposób można wygodnie stosować certyfikowany obraz Red Hat do tworzenia własnych aplikacji.

Na koniec nie można zapomnieć o przygotowanych przez Red Hat narzędziach do konwersji. Obecnie istnieje możliwość konwersji systemu CentOS 8 do CentOS Stream, a także konwersji systemów Oracle Linux oraz CentOS 7 i 8 do odpowiednio RHEL 7 lub RHEL 8.

Przesypywanie "rupieci" ze starego pudełka do nowego nie zawsze ma sens, szczególnie gdy mówimy o starszych systemach. Dlatego my polecamy przemyślenie wszystkich wymagań, zderzenie ich z tym co jest aktualnie dostępne i rozplanowanie całej architektury usługowej i serwerowej na nowo.
 
W ten sposób można postawić całkiem nowe systemy od podstaw w bardziej przemyślany sposób i zająć się migracją do nich danych i usług. Tam gdzie potrzebna jest w tym obszarze pomoc, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Warto pamiętać, że pojawiło się w ostatnich latach sporo nowych technologii. W szczególności, przy tworzeniu nowego warto już wykorzystać RHEL 8, Red Hat Satellite i Red Hat Ansible Automation.
 
Zachęcamy też do zapoznania się z tym co daje subskrypcja dla systemu Red Hat Enterprise Linux (RHEL).

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932.