Ethernet 2.5G, 5G, 25G i 100G
 

Znaczący wzrost prędkości sieci bezprzewodowej, rosnąca ilość urządzeń IoT, szybsze komponenty sprzętowe, nośniki danych i urządzenia końcowe, a także coraz bardziej multimedialne technologie dostarczania treści o coraz wyższej jakości, nieuchronnie prowadzą do ciągłego przeprojektowywania i usprawniania sieci.

Dzięki NBASE-T Alliance, został opracowany standard IEEE 802.3bz, dzięki któremu na 100-metrowym kablu UTP 5e/6 możemy dziś korzystać z 2.5GbE lub 5GbE. Kiedyś było to tylko 1GbE. Kluczowa tutaj jest możliwość wykorzystania już istniejącego okablowania, za sprawą czego migracja do 2.5GBase-T czy 5GBase-T nie wymaga dużych inwestycji czy mocno inwazyjnych prac, jak zmiana okablowania strukturalnego w całym budynku.

Sieci bezprzewodowe oparte na IEEE 802.11ac Wave 2 udostępniają już od dawna pasmo przekraczające 1GbE, a od kwietnia 2019 roku Cisco Systems sprzedaje punkty dostępowe, które obsługują nowszy i co za tym idzie jeszcze wydajniejszy i szybszy standard IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6). Dlatego bez migracji do mGig (Multigigabit Ethernet), w wielu miejscach sieć kablowa jest już od dawna wąskim gardłem dla sieci Wi-Fi.

Porty mGig (Multigigabit Ethernet), czyli porty obsługujące 1GbE, 2.5GbE i 5GbE na okablowaniu UTP 5e/6 oraz czasem 10GbE na kablu UTP 6A wspierają funkcje dostarczania zasilania do podpiętych do nich urządzeń (PoE, PoE+ i 4PPoE). Stąd idealnie nadają się do obsługi punktów dostępowych sieci bezprzewodowej Wi-Fi.


NBASE-T Alliance zostało założone w 2014 roku przez Cisco Systems, Xilinx, Aquantia Corporation i Freescale Semiconductor. Standard IEEE 802.3bz został oficjalnie zatwierdzony w 2016 roku. 

Podobny problem dotyczy warstwy agregującej i rdzenia. Zalecane ratio nadsprzedaży prędkości przy projektowaniu sieci, to 20:1 dla warstwy agregującej połączenia z warstwy dostępowej oraz 4:1 dla rdzenia, do którego podłączona jest warstwa agregująca. W rdzeniu zwykle stosowało się ratio 2:1 lub 1:1. Kiedy zwiększymy prędkość dostępu do sieci z 1GbE do 2.5GbE lub 5GbE, to one staną się wąskim gardłem, choć pewnie nie od razu.
 
W poprzedniej epoce, dostęp do sieci wykorzystywał 1GbE, warstwa agregująca korzystała z połączenie 2x 10GbE, a w rdzeniu mieliśmy dostępne zwykle połączenia 2x 40GbE. Teraz, kiedy dostęp do sieci najczęściej będzie realizowany z prędkością 2.5GbE, warstwa agregująca będzie mogła korzystać z połączeń 2x 25GbE, a rdzenia 2x 100GbE. Pozwala to zachować sensowne ratio nadsprzedaży pasma 20:1 i 4:1, jakie od dawna się sprawdzało.
  
 
Aby ułatwić migrację z 10GbE do 25GbE i z 40GbE do 100GbE firma Cisco Systems przygotowała specjalne dwuprędkościowe moduły nadawczo-odbiorcze (ang. transceiver), które są kompatybilne z niższą, wcześniej stosowaną prędkością. Dzięki temu migracja do nowej i szybszej sieci może być realizowana etapami.
 

Prędkość pracy takiego modułu jest negocjowana w trakcie zestawiania połączenia i zależy od tego co obsługują interfejsy przełączników i moduł po drugiej stronie połączenia. Warto zwrócić uwagę na obsługę 25GbE na 400m kabla OM4 MMF. O ile tylko Cisco Systems ma takie moduły, to w ramach danej prędkości są zgodne ze standardem.
 
 
Dlatego z drugiej strony nie musi działać moduł Cisco Systems. Wystarczy, że będzie to zwykły moduł, zgodny z danym standardem i moduł Cisco Systems wynegocjuje najwyższą wspieraną przez obie strony prędkość.
 
Cisco Systems oferuje także specjalne moduły QSA (QSFP+ to SFP+ Adapter), które umożliwiają umieszczenia modułów 10GbE SFP+ w portach 40GbE QSFP. Stosuje się je przy dłuższych odległościach. Jeżeli potrzebujemy połączeń 10GbE mając porty 40GbE w ramach tej samej szafy, jak przy architekturze ToR (Top of Rack), to oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kabli rozdzielających taki port na 4 połączenia 10GbE (QSFP+ to 4 SFP+ Breakout Cables). Podobnie na krótkich odległościach da się rozszywać połączenia 100GbE na 4x 25GbE lub nawet 10x 10GbE. Takie kable również są w ofercie Cisco Systems. 
 
Ogólnie, w ofercie Cisco Systems można znaleźć różne moduły, które umożliwiają obsługę kilku prędkości oraz potrafią pracować z większą prędkością na odległości wspieranej przez niższą prędkość. W ten sposób migracja sieci do szybszej prędkości może być łatwiejsza. O ile nie jest to zgodne ze standardem, to kiedy po drugiej stronie będzie standardowy moduł, to wszystko będzie działać prawidłowo. Moduły Cisco Systems są kompatybilne ze standardem. Oczywiście Cisco Systems posiada też w swojej ofercie zwykłe standardowe moduły.

Jesteśmy partnerem Cisco Systems i za naszym pośrednictwem można zakupić ich rozwiązania na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Z nami masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału.

Dodatkowo, w przełącznikach Cisco Catalyst 9000 interfejsy 25GbE SFP28 są kompatybilne z 10GbE SFP+, a 100GbE QSFP28 z 40GbE QSFP. Oznacza to, że mając takie przełączniki można korzystać ze starych modułów nadawczo-odbiorczych i kabli, dostosowanych do 10GbE i 40GbE. A kiedy po drugiej stronie będzie już przełącznik obsługujący nowe prędkości, wystarczy zmienić moduły nadawczo-odbiorcze, na nowe, szybsze.

 
W trakcie takiej migracji zmieniamy tylko przełączniki i moduły nadawczo-odbiorcze. Istniejące okablowanie OM4 MMF, którego wymiana zwykle jest najbardziej problematyczna może pozostać. Ale znowu, nie w każdym przypadku. Jeżeli zastosujemy moduły Cisco Systems, to 25GbE będzie mogło działać na 300m/400m kabla OM3/OM4 MMF. Jeżeli będą to wkładki standardowe, to niestety musimy się upewnić iż odległość nie przekracza 100m dla 25GbE.
 
 
Dzięki temu wszystkiemu migracja z 1GbE do 2.5GbE, z 10GbE do 25GbE i z 40GbE do 100GbE może być łatwa i bezpieczna. Nie musi odbywać się z dnia na dzień. Mniejsze inwestycje i zmiany jest łatwiej realizować, nie tylko finansowo ale i logistycznie. Szczególnie w większych sieciach.
 
Dzięki odpowiedniemu sprzętowi i modułom, możemy prowadzić migrację dowolnego komponentu, wiedząc że będzie on kooperował z resztą, na którą nie wystarczyło nam środków lub czasu.

Na rynku jest zbyt dużo sprzętu z szarego kanału, stąd koniecznie sprawdzaj, czy firma sprzedająca produkty Cisco Systems jest na 100% jej partnerem handlowym. Sprawdzić można to w Cisco Partner Locator, gdzie też jesteśmy.

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932.