Biblioteka taśmowa to urządzenie posiadające jeden lub więcej napędów taśmowych, wiele slotów do składowania kartridży oraz odpowiednie oprzyrządowanie, które zarówno potrafi identyfikować odpowiednie kartridże, jak i je automatycznie podawać i odstawiać. Biblioteki taśmowe z jednym napędem znane są pod nazwą autoloader.
IBM jest liderem w obszarze rozwiązań bibliotek taśmowych oraz składowania danych z użyciem taśm. W jego ofercie można naleźć zarówno rozwiązania oparte na technologi LTO (Linear Tape Open) dla małych, średnich i dużych organizacji, jak i oparte na technologi IBM Enterprise Tape dla dużych i bardzo dużych organizacji.
Do głównych produktów z obszaru IBM Tape Storage należy m.in.:
- IBM TS 1160 Tape Drive: napęd na taśmy IBM Enterprise Tape (16G FC, 10/25G Ethernet i 12G SAS),
- IBM TS 2280 Tape Drive: napęd na taśmy LTO (6G SAS),
- IBM TS 2900 Tape Autoloader: 1 napęd LTO, do 9 taśm i 1U (6G SAS),
- IBM TS 4300 Tape Library: do 21 napędów LTO, od 40 do 280 taśm i od 3U do 21U (6G SAS i 8G FC),
- IBM TS 4500 Tape Library: do 128 napędów, do 23,170 taśm i do 18 szaf (16G FC, 10/25G Ethernet i 12G SAS).
- IBM Spectrum Archive: oprogramowanie umożliwiające wygodny dostęp oraz zarządzanie danymi dostępnymi w ramach napędów (drive) i bibliotek (library) taśmowych.
Napędy IBM TS 1160 obsługiwane są tylko w bibliotece taśmowej IBM TS 4500, natomiast napędy IBM TS 2280 dla taśm LTO we wszystkich dostępnych modelach.
LTO (Linear Tape Open) jest otwartą technologią składowania danych z użyciem taśm magnetycznych. Powszechnie stosuje kartridże o nazwie Ultrium z pojedynczą rolką półcalowej taśmy. Stąd dla stosowanych w tej technologii nośników magnetycznych spotkać się można z nazwą LTO Ultrium.
Technologia ta powszechnie przyjęła się w obszarze archiwizacji i kopii zapasowej, gdzie potrafi zaoferować bardzo niski koszt długotrwałego składowania danych.
Dane składowane na taśmach są dodatkowo chronione barierą powietrza (ang. air gap), która powstaje po zakończeniu zapisu i wyjęciu nośnika z napędu. W ten sposób nie są one ciągle podłączone do serwerów czy sieci, będąc w ten sposób narażone na dodatkowe ataki, uszkodzenie, usunięcie czy zaszyfrowanie.
Kartridże można bardzo łatwo przenosić i co za tym idzie przechowywać zarówno offline, jaki i całkiem offsite, w innej lokalizacji. Aby uchronić się przed odczytaniem danych przez niewłaściwe osoby, można także stosować sprzętowe szyfrowanie danych z użyciem AES-GCM 256. Szyfrowanie obsługiwane jest od LTO-4 w górę.
Technologia LTO wykorzystuje silne algorytmy korekcji błędów, które umożliwiają odzyskanie danych, nawet z częściowo uszkodzonych taśm. W trakcie zapisu danych, zawsze jest też realizowany ich odczyt w celu potwierdzenia poprawności zapisu. Dane na odpowiednio składowanych taśmach mogą być przetrzymywane nawet do 30-lat.
Nowy prototyp taśmy magnetycznej IBM w 2020 roku był w stanie pomieścić 580TB danych.
Dostępne na rynku kartridże umożliwiające zarówno wielokrotny, jak i jednorazowy zapis. Te drugie stosowane są przez funkcjonalność WORM (Write One Read Many), która umożliwia składowanie danych z użyciem jednokrotnego zapisu, gdzie danych po zapisie nie da się usunąć, nadpisać czy też zmodyfikować.
Technologia LTO jest ciągle popularna i aktywnie rozwijana. Na rynku dostępne są nośniki i napędy różnej generacji:
- LTO-9 (2020 rok) - 18TB i 400MB/s lub 45TB i 1000MB/s danych z użyciem kompresji,
- LTO-8 (2017 rok) - 12TB i 360MB/s lub 30TB i 900MB/s danych z użyciem kompresji,
- LTO-7 (2015 rok) - 6TB i 300MB/s lub 15TB i 750MB/s danych z użyciem kompresji,
- LTO-6 (2012 rok) - 2.5TB i 160MB/s lub 6.25TB i 400MB/s danych z użyciem kompresji,
- LTO-5 (2010 rok) - 1.5TB i 140MB/s lub 3TB i 280MB/s danych z użyciem kompresji,
- LTO-4 (2007 rok) - 800GB i 120MB/s lub 1.6TB i 240MB/s danych z użyciem kompresji,
- LTO-3 (2005 rok) - 400GB i 80MB/s lub 800GB i 160MB/s danych z użyciem kompresji,
- LTO-2 (2003 rok) - 200GB i 40MB/s lub 400GB i 80MB/s danych z użyciem kompresji,
- LTO-1 (2000 rok) - 100GB i 20MB/s lub 200GB i 40MB/s danych z użyciem kompresji.
Oprzyrządowanie LTO danej generacji wspiera odczyt i zapis na z taśmach o 1-generację wstecz i sam odczyt z taśm o 2-generacje wstecz. LTO jest otwartą technologią, stąd można korzystać z kartridży różnych producentów.
Niemniej warto pamiętać, że z każdą nową generacją LTO wymagany jest zakup nowych nośników.
LTFS (Linear Tape File System) standaryzuje sposób i format składowania danych na taśmach. Za jego sprawą, dostęp do zapisanych na taśmie danych można uzyskać z prawie dowolnego systemu. Jest on obsługiwany w IBM Spectrum Archive i można z niego korzystać w ramach systemów Mac OS X, GNU/Linux i Microsoft Windows.
LTFS wykorzystuje dwie partycje. Na pierwszej, niewielkiej partycji ulokowane są dane indeksujące i metadane, które umożliwiają szybkie odtworzenie i wczytanie struktury katalogowej, a na drugiej znajdują się właściwe dane. Dzięki partycji indeksującej możemy uzyskiwać dostęp do plików w podobny sposób, jak odbywa się to kiedy korzystamy z pamięci typu flash na USB. LTFS obsługuje też typowe przeciągnij i upuść.
Stosowanie LTFS nie jest obowiązkowe. Nadal możemy korzystać z tradycyjnych narzędzi dostępnych w systemach GNU/Linux, jak tar czy też innych otwartych lub własnościowych rozwiązań do obsługi taśm.
Należy pamiętać o tym, że zapis do taśm odbywa się w sposób liniowy, zawsze od miejsca, w który, ostatnio się skończył. Zatem usunięcie jakiś danych pomiędzy początkiem, a końcem nie spowoduje zwolnienia miejsca do zapisu. Zapis kolejnych danych, zawsze zacznie się od miejsca, w którym ostatnio się skończył. Przestrzeń pomiędzy nie będzie użyteczna, do czasu całkowitego przeformatowania taśmy.
Oprócz wielu zalet, LTO ma też pewne wady. Niemniej większość z nich wynika z liniowej natury zapisu dla tego typu nośnika. Nic nie jest najlepsze w każdym zastosowaniu, dlatego przed wyborem docelowego rozwiązania warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Napędy LTO nie mają też zastosowania w środowiskach z serwerami mainframe.

Do obsługi IBM Enterprise Tape potrzebne jest specjalne oprzyrządowanie. Nie są one obsługiwane przez napędy oraz biblioteki taśmowe pozycjonowane na rynek mały i średnich organizacji.
Jesteśmy partnerem IBM (International Business Machines) i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty i rozwiązania na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym produktem.