IBM Tape Storage i LTO
 

Biblioteka taśmowa to urządzenie posiadające jeden lub więcej napędów taśmowych, wiele slotów do składowania kartridży oraz odpowiednie oprzyrządowanie, które zarówno potrafi identyfikować odpowiednie kartridże, jak i je automatycznie podawać i odstawiać. Biblioteki taśmowe z jednym napędem znane są pod nazwą autoloader.

IBM jest liderem w obszarze rozwiązań bibliotek taśmowych oraz składowania danych z użyciem taśm. W jego ofercie można naleźć zarówno rozwiązania oparte na technologi LTO (Linear Tape Open) dla małych, średnich i dużych organizacji, jak i oparte na technologi IBM Enterprise Tape dla dużych i bardzo dużych organizacji.Do głównych produktów z obszaru IBM Tape Storage należy m.in.:

 • IBM TS 1160 Tape Drive: napęd na taśmy IBM Enterprise Tape (16G FC, 10/25G Ethernet i 12G SAS),
 • IBM TS 2280 Tape Drive: napęd na taśmy LTO (6G SAS),
 • IBM TS 2900 Tape Autoloader: 1 napęd LTO, do 9 taśm i 1U (6G SAS),
 • IBM TS 4300 Tape Library: do 21 napędów LTO, od 40 do 280 taśm i od 3U do 21U (6G SAS i 8G FC),
 • IBM TS 4500 Tape Library: do 128 napędów, do 23,170 taśm i do 18 szaf (16G FC, 10/25G Ethernet i 12G SAS).
 • IBM Spectrum Archive: oprogramowanie umożliwiające wygodny dostęp oraz zarządzanie danymi dostępnymi w ramach napędów (drive) i bibliotek (library) taśmowych.

Napędy IBM TS 1160 obsługiwane są tylko w bibliotece taśmowej IBM TS 4500, natomiast napędy IBM TS 2280 dla taśm LTO we wszystkich dostępnych modelach.


Jesteśmy partnerem IBM (International Business Machines) i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty i rozwiązania na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym produktem.

LTO (Linear Tape Open) jest otwartą technologią składowania danych z użyciem taśm magnetycznych. Powszechnie stosuje kartridże o nazwie Ultrium z pojedynczą rolką półcalowej taśmy. Stąd dla stosowanych w tej technologii nośników magnetycznych spotkać się można z nazwą LTO Ultrium.

Technologia ta powszechnie przyjęła się w obszarze archiwizacji i kopii zapasowej, gdzie potrafi zaoferować bardzo niski koszt długotrwałego składowania danych.Dane składowane na taśmach są dodatkowo chronione barierą powietrza (ang. air gap), która powstaje po zakończeniu zapisu i wyjęciu nośnika z napędu. W ten sposób nie są one ciągle podłączone do serwerów czy sieci, będąc w ten sposób narażone na dodatkowe ataki, uszkodzenie, usunięcie czy zaszyfrowanie.

Kartridże można bardzo łatwo przenosić i co za tym idzie przechowywać zarówno offline, jaki i całkiem offsite, w innej lokalizacji. Aby uchronić się przed odczytaniem danych przez niewłaściwe osoby, można także stosować sprzętowe szyfrowanie danych z użyciem AES-GCM 256. Szyfrowanie obsługiwane jest od LTO-4 w górę.

Technologia LTO wykorzystuje silne algorytmy korekcji błędów, które umożliwiają odzyskanie danych, nawet z częściowo uszkodzonych taśm. W trakcie zapisu danych, zawsze jest też realizowany ich odczyt w celu potwierdzenia poprawności zapisu. Dane na odpowiednio składowanych taśmach mogą być przetrzymywane nawet do 30-lat.


Nowy prototyp taśmy magnetycznej IBM w 2020 roku był w stanie pomieścić 580TB danych.


Dostępne na rynku kartridże umożliwiające zarówno wielokrotny, jak i jednorazowy zapis. Te drugie stosowane są przez funkcjonalność WORM (Write One Read Many), która umożliwia składowanie danych z użyciem jednokrotnego zapisu, gdzie danych po zapisie nie da się usunąć, nadpisać czy też zmodyfikować.


Technologia LTO jest ciągle popularna i aktywnie rozwijana. Na rynku dostępne są nośniki i napędy różnej generacji:

 • LTO-9 (2020 rok) - 18TB i 400MB/s lub 45TB i 1000MB/s danych z użyciem kompresji,
 • LTO-8 (2017 rok) - 12TB i 360MB/s lub 30TB i 900MB/s danych z użyciem kompresji,
 • LTO-7 (2015 rok) - 6TB i 300MB/s lub 15TB i 750MB/s danych z użyciem kompresji,
 • LTO-6 (2012 rok) - 2.5TB i 160MB/s lub 6.25TB i 400MB/s danych z użyciem kompresji,
 • LTO-5 (2010 rok) - 1.5TB i 140MB/s lub 3TB i 280MB/s danych z użyciem kompresji,
 • LTO-4 (2007 rok) - 800GB i 120MB/s lub 1.6TB i 240MB/s danych z użyciem kompresji,
 • LTO-3 (2005 rok) - 400GB i 80MB/s lub 800GB i 160MB/s danych z użyciem kompresji,
 • LTO-2 (2003 rok) - 200GB i 40MB/s lub 400GB i 80MB/s danych z użyciem kompresji,
 • LTO-1 (2000 rok) - 100GB i 20MB/s lub 200GB i 40MB/s danych z użyciem kompresji.

Oprzyrządowanie LTO danej generacji wspiera odczyt i zapis na z taśmach o 1-generację wstecz i sam odczyt z taśm o 2-generacje wstecz. LTO jest otwartą technologią, stąd można korzystać z kartridży różnych producentów.

Niemniej warto pamiętać, że z każdą nową generacją LTO wymagany jest zakup nowych nośników.


IBM Tape Storage jest jednym z komponentów rozwiązania VersaStack, która łączy w sobie produkty do centrów danych firm IBM i Cisco Systems. Zainteresowanych ich zakupem i wdrożeniem zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
 
VersaStack zostało opracowane wspólnie przez Cisco Systems i IBM. W rozwiązaniu tym moc obliczeniową oraz sieć zapewnia Cisco Systems, a pamięć masową IBM. VersaStack może zostać wdrożony w jednej z kilku wariacji, w zależności od dokładnych wymagań, zastosowania, wielkości przedsiębiorstwa czy potrzebnych funkcjonalności.

LTFS (Linear Tape File System) standaryzuje sposób i format składowania danych na taśmach. Za jego sprawą, dostęp do zapisanych na taśmie danych można uzyskać z prawie dowolnego systemu. Jest on obsługiwany w IBM Spectrum Archive i można z niego korzystać w ramach systemów Mac OS X, GNU/Linux i Microsoft Windows.

LTFS wykorzystuje dwie partycje. Na pierwszej, niewielkiej partycji ulokowane są dane indeksujące i metadane, które umożliwiają szybkie odtworzenie i wczytanie struktury katalogowej, a na drugiej znajdują się właściwe dane. Dzięki partycji indeksującej możemy uzyskiwać dostęp do plików w podobny sposób, jak odbywa się to kiedy korzystamy z pamięci typu flash na USB. LTFS obsługuje też typowe przeciągnij i upuść.

Stosowanie LTFS nie jest obowiązkowe. Nadal możemy korzystać z tradycyjnych narzędzi dostępnych w systemach GNU/Linux, jak tar czy też innych otwartych lub własnościowych rozwiązań do obsługi taśm.

Należy pamiętać o tym, że zapis do taśm odbywa się w sposób liniowy, zawsze od miejsca, w który, ostatnio się skończył. Zatem usunięcie jakiś danych pomiędzy początkiem, a końcem nie spowoduje zwolnienia miejsca do zapisu. Zapis kolejnych danych, zawsze zacznie się od miejsca, w którym ostatnio się skończył. Przestrzeń pomiędzy nie będzie użyteczna, do czasu całkowitego przeformatowania taśmy.


Oprócz wielu zalet, LTO ma też pewne wady. Niemniej większość z nich wynika z liniowej natury zapisu dla tego typu nośnika. Nic nie jest najlepsze w każdym zastosowaniu, dlatego przed wyborem docelowego rozwiązania warto przemyśleć wszystkie za i przeciw. Napędy LTO nie mają też zastosowania w środowiskach z serwerami mainframe.


IBM Enterprise Tape oferują większą pojemność, wydajność i wytrzymałość od LTO. O ile można je też stosować w wielu otartych systemach, to mają zastosowanie także w środowiskach mainframe. Dodatkowo, nowsze generacje standardu nie wymagają zakupu nowych nośników. Wystarczy przeformatować starszy nośnik.


Do obsługi IBM Enterprise Tape potrzebne jest specjalne oprzyrządowanie. Nie są one obsługiwane przez napędy oraz biblioteki taśmowe pozycjonowane na rynek mały i średnich organizacji.

Jesteśmy partnerem IBM (International Business Machines) i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty i rozwiązania na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym produktem.


Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932