IBM FlashSystem 7200
 

IBM FlashSystem 7200 to pamięć masowa nowej generacji o bardzo dużej wydajności, dostępna w formie all-flash (AFA), jak i hybrydowym (HFA). Posiada wiele funkcjonalności typowych dla rozwiązań klasy SDS (Software Defined Storage), jak m.in. możliwość jednoczesnego skalowania wszerz (scale-out) dla lepszej wydajności i przepustowości oraz skalowania w górę (scale-up) dla zwiększenia powierzchni. Obsługuje NVMe i NVMe-oF.IBM FlashSystem 7200 potrafi nieprzerwanie udostępniać przestrzeń w trakcie wszelkich aktualizacji, włączając w to aktualizację oprogramowania nośników. W trakcie działania urządzenia można także wymieniać wentylatory, zasilacze, baterie, pamięci, nośniki, moduły interfejsów, adaptery PCIe czy nawet całe kontrolery. Dodatkowo można wykorzystać też nośniki zapasowe (spare), które automatycznie potrafią zastąpić inny uszkodzony nośnik.

Wykorzystanie N-Port ID Virtualization (NPIV) zwiększa dostępność zasobów w trakcie aktualizacji oraz innych prac konserwacyjnych. NPIV od strony IBM FlashSystem 7200 umożliwia wirtualizację WWPN, dzięki czemu identyfikatory te mogą być transparentnie migrowane pomiędzy kontrolerami. Sprawia to, że serwery nie zauważają żadnej zmiany w trakcie przełączenia ich ruchu na inny kontroler. O ile NPIV jest domyślnie aktywne, to można je wyłączyć.

Pomiędzy wszystkimi interfejsami obsługiwany jest multipathing oraz ALUA (Asymmetric Logical Unit Access), dzięki której urządzenie może wpływać na wybór ścieżek. W ten sposób dostępne są praktycznie wszystkie obsługiwane przez różne platformy scenariusze pracy, jak active/active, active/passive czy preffered/non-preffered.

To wszystko sprawia, że całe rozwiązanie może zaoferować wysoką dostępność na poziomie 99.9999%. Tam gdzie to za mało, warto rozważyć wykorzystanie IBM HyperSwap, które jest w stanie zapewnić dostępność danych na poziomie 100% zarówno w przypadku awarii całych urządzeń, jak i awarii całej pojedynczej lokalizacji.


Jesteśmy partnerem IBM (International Business Machines) i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty i rozwiązania na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym produktem.

IBM FlashSystem 7200 obsługuje nowe nośnik SCM (Storage Class Memory), które charakteryzują się dużo większą wytrzymałością, obsługą bardzo dużej ilości IOPS oraz bardzo niskimi opóźnieniami, nawet rzędu 10µs. Są one mniejsze od typowych, 100µs opóźnień nośników SSD, ale większe od około 100ns opóźnień pamięci RAM. W ramach 1 obudowy sterującej obsługiwane jest do 12 nośników SCM firm Intel (Optane) lub Samsung (zSSD). 


IBM Flash Core Module (FCM) realizuje sprzętową kompresję i szyfrowanie in-line, udostępniając w pełni sprzętową ścieżkę do danych. Kompresja sprzętowa została zaimplementowana z użyciem specjalnych układów FPGA (Field-Programmable Gate Array) i jest zawsze na nich aktywna. Dzięki takiemu podejściu, IBM FCM jest w stanie dostarczyć ten sam poziom wydajności, jaki oczekujemy od nośnika bez aktywnej kompresji. IBM FCM gwarantuje kompresję 2:1. Sprawia to, że pojedynczy nośnik IBM FCM 38.4TB, udostępnia przestrzeń 76.8TB.

IBM FlashSystem 7200 obsługuje też mechanizm DRP (Data Reduction Pools), który jest w stanie zwiększyć efektywność kompresji nawet do 5:1. Aby kompresja i de-duplikacja z DRP mogła być realizowana wydajnie i z dużą prędkością, pojedynczy kanister pełniący funkcję kontrolera posiada dwa 8-rdzeniowe procesory Intel, może zostać wyposażony nawet w 768GB RAM oraz ma wbudowaną akcelerację sprzętową do redukcji danych.W nośnikach IBM FCM stosowany jest też IBM Variable Strip RAID, który rozkłada dane z użyciem RAID5 pomiędzy wewnętrznymi układami pamięci trwałej nośnika. Zapewnia to dodatkową ochronę dla danych oraz pozwala zachować taką samą wydajność, nawet w przypadku częściowych lub całościowych uszkodzeń czy awarii układów nośnika. W ten sposób można go wymienić bez utraty danych i spadku wydajności.

Rozbudowa wszerz (scale-out) zwiększa dostępną przepustowość i ilość przestrzeni opartej na szybkich nośnikach NVMe. Przy 4 obudowach sterujących z nośnikami IBM FlashCore Module NVMe można uzyskać do 3.2PB użytecznej przestrzeni lub 6.4PB przestrzeni z kompresją sprzętową 2:1. To naprawdę sporo, biorąc pod uwagę tylko 4 obudowy po 2U (łącznie 8U). Stosując w takim klastrze nieco wolniejszą kompresję i de-duplikację 5:1 w ramach DRP (Data Reduction Pools), można dostać nawet 16PB przestrzeni opartej na nośnikach NVMe.

DRP (Data Reduction Pools) zapewnia kompresję, de-duplikację i możliwość de-alokacji nieużywanej już przestrzeni w ramach wolumenów stworzonych metodą Thin Provisioning. W ten sposób, kiedy dane w ramach takich wolumenów zostają usunięte, zwolniona przestrzeń może zostać wykorzystana przez inne wolumeny.

Aby zwiększyć niezawodność wolumenów, najczęściej stosuje się RAID (Redundant Array of Independent Disks). Biorąc pod uwagę użycie DRAID5, w ramach obudów sterujących można uzyskać naprawdę sporo przestrzeni:

 • 1-obudowa sterująca (1x2U): 1612TB z IBM FCM lub 4030TB z DRP,
 • 2-obudowy sterujące (2x2U): 3224TB z IBM FCM lub 8060TB z DRP,
 • 3-obudowy sterujące (3x2U): 4836TB z IBM FCM lub 12090TB z DRP,
 • 4-obudowy sterujące (4x2U): 6448TB z IBM FCM lub 16120TB z DRP.

Warto pamiętać, że sprzętowa kompresja 2:1 w nośnikach IBM FCM realizowana jest in-line z pełną prędkością i nie ma żadnego wpływu na spadek wydajności w zapisie czy dostępnie do danych nośnika.

TRAID (Tradicional RAID) składuje dane na podstawowych nośnikach, alokując jeden (RAID5) lub dwa (RAID6) dedykowane nośniki zapasowe (spare), gdzie składowane są dane nadmiarowe. Nośniki te w trakcie normalnej pracy nie wnoszą nic pozytywnego do wydajność. Stosowane są w trakcie awarii i potem odbudowy danych.

Distributed RAID (DRAID) rozrzuca dane nadmiarowe po wszystkich nośnikach należących do grupy. W ten sposób wszystkie nośniki uczestniczą w aktywnej pracy, powiększając wydajność całej grupy. W ten sposób wiele nośników zapisuje dane do wielu nośników, a nie jednego, będącego wąskim gardłem. Stąd odbudowa i zapis danych nadmiarowych w DRAID5 i DRAID6 może odbywać się nawet 5 do 10 razy szybciej. Warto jednak pamiętać, iż DRAID wymaga dodatkowego nośnika zapasowego, powiązanego ze Spare Capacity.

DRAID1 zmniejsza efekt wolniejszego zapisu w TRAID1, który często stosowany jest dla nośników buforujących. DRAID1 jest szybszy o około 25%. TRAID1 składa się z dwóch nośników i czasem jednego nośnika zapasowego, który jest stosowany tylko w przypadku awarii. DRAID1 może zawierać od 2 do 16 nośników, które wykorzystywane są zamiennie w taki sposób, że dane zawsze rozrzucane są na dwa nośniki, niemniej ciągle się one zmieniają.

IBM FlashSystem 7200 obsługuje DRAID1, DRAID5, DRAID6 oraz TRAID1 i TRAID10.

Jeżeli nie zależy nam aż tak bardzo na wydajności i prędkości związanej z wykorzystaniem protokołu NVMe, możemy stosować poszerzanie w górę (scale-up). Z użyciem pary portów 12Gbps SAS, do każdej z obudów sterujących możemy dołożyć po kilka półek czy obudów rozszerzających z dyskami SSD lub HDD z interfejsem SAS.

Obudowa sterująca może obsługiwać do 24 nośników w różnej konfiguracji:

 • SCM NVMe: 375GB, 750GB, 800GB i 1.6TB (do 12 nośników)
 • SSD NVMe: 800GB, 1.92TB, 3.84TB, 7.68TB i 15.36TB (do 24 nośników)
 • IBM FlashCore NVMe: 4.8TB, 9.6TB, 19.2TB i 38.4TB (do 24 nośników)

Wszystkie te nośniki są dwuportowe i da się je wymienić w trakcie działania urządzenia (ang. hot-swappable). W ramach obudowy można mieszać nośniki o takim samym kształcie i złączu, natomiast w ramach grupy RAID muszą być one tego samego typu i takiego samego rozmiaru.

Do obudowy sterującej można podłączać jednocześnie obudowy rozszerzające o różnej wielkości i z różną konfiguracją nośników. Do ich podłączenia niezbędny jest dodatkowy moduł 12Gbps SAS. Dostępne są trzy różne obudowy rozszerzające:

 1. IBM FlashSystem LFF Expansion Enclosure Model 12G 2U, do 12 LFF 3.5" HDD:
  • HDD 7.2K: 4TB, 6TB, 8TB, 10TB, 12TB i 14TB
 2. IBM FlashSystem SFF Expansion Enclosure Model 24G 2U, do 24 SFF 2.5" HDD i SSD:
  • HDD 7.2K: 2TB
  • HDD 10K: 900GB, 1.2TB, 1.8TB i 2.4TB
  • SSD SAS: 400GB, 800GB, 1.6TB, 1.92TB, 3.2TB, 3.84TB, 7.68TB, 15.36TB i 30.72TB
 3. IBM FlashSystem LFF Expansion Enclosure Model 92G 5U, do 92 LFF 3.5" i 2.5" HDD i SSD:
  • HDD 7.2K: 6TB, 8TB, 10TB, 12TB i 14TB
  • HDD 10K: 1.2TB, 1.8TB i 2.4TB
  • SSD SAS: 1.6TB, 1.92TB, 3.2TB, 3.84TB, 7.68TB, 15.36TB i 30.72TB

Należy jednak pamiętać, że o ile potencjalnie cały klaster mógłby przekroczyć wielkość 32PB, to wartość 32PB jest na tę chwilę jego odgórnym limitem i nie będzie on w stanie udostępniać większej przestrzeni.W ten sposób możemy realizować zarówno poszerzanie klastra wszerz (scale-out), jak i w górę (scale-up). Taki klaster może udostępniać do 32PB przestrzeni z obsługą inteligentnego tieringu, wspomaganego sztuczną inteligencją.

Obsługiwane poziomy tieringu w IBM Easy Tier (AI-based):

 1. Storage Class Memory
 2. Tier 0 Flash (zwykle mniejsza pojemność, ale większa wydajność i wytrzymałość)
 3. Tier 1 Flash (zwykle większa pojemność, ale mniejsza wydajność i wytrzymałość)
 4. Enterprise Tier (szybkie dyski HDD)
 5. Nearline Tier (duże dyski HDD)

IBM AI-based Tiering stara się, aby na szybszych nośnikach zawsze znajdowały się dane, z których chcemy skorzystać czy często korzystamy. Na wolniejsze nośnik trafiają dane, z których mniej korzystamy. 


IBM FlashSystem 7200 jest jednym z komponentów rozwiązania VersaStack, które łączy w sobie produkty do centrów danych firm IBM i Cisco Systems. Zainteresowanych ich zakupem i wdrożeniem zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
 
VersaStack zostało opracowane wspólnie przez Cisco Systems i IBM. W rozwiązaniu tym moc obliczeniową oraz sieć zapewnia Cisco Systems, a pamięć masową IBM. VersaStack może zostać wdrożony w jednej z kilku wariancji, w zależności od dokładnych wymagań, zastosowania, wielkości przedsiębiorstwa czy potrzebnych funkcjonalności.

IBM FlashSystem 7200 zawiera dwa kanistry, nazywane zamiennie kontrolerami lub węzłami. Każdy z nich ma niezależne dwa 8-rdzeniowe procesory Intel Cascade Lake 2.1GHz, pamięć RAM (domyślnie 128GB, maksymalnie 768GB), adaptery PCIe, interfejsy sieciowe i inne komponenty sprzętowe. Są one hostowane w obudowie sterującej. W ramach 1-klastra może działać maksymalnie do 4 takich obudów.

Każdy kanister ma wbudowane 4 porty 10GBASE-T do wymiany danych z użyciem iSCSI i 1 port 1000BASE-T do zarządzania. Dodatkowo, do każdego z kanistrów można dołożyć po 3 moduły rozszerzające (razem 6 na obudowę). Obydwa kanistry czy inaczej kontrolery, w ramach jednej obudowy sterującej muszą posiadać taką samą konfigurację interfejsów. Dodatkowe moduły z interfejsami mogą obsługiwać:

Wszystkie dodatkowe porty są w stanie sprzętowo obsługiwać NVMe-oF. Urządzenie również jest w stanie korzystać jednocześnie z wszystkich typów SAN Fabric (FC, iSCSI, iSER/iWARP i iSER/RoCE).Dzięki wykorzystaniu iSER (iSCSI Extensions for RDMA), dane z nośnika poprzez interfejs sieciowy mogą trafić bezpośrednio do pamięci RAM, pomijając CPU. RDMA (Remote Direct Memory Access) przyśpiesza prędkość dostępu do danych, zmniejszając znacząco opóźnienia oraz obciążenie procesora.

iSER może być realizowane z wykorzystaniem iWARP lub RoCE (RDMA over Converged Ethernet). iWARP został zestandaryzowany przez IETF (Internet Engineering Task Force), a RoCE przez IBTA (InfiniBand Trade Association). iWARP i RoCE wymaga użycia specjalnych interfejsów sieciowych, które dla każdej z technologii są różne.

RoCE wymaga przełączników z obsługą rozszerzenia DCB (Data Center Bridging) dla technologii Ethernet, jak Cisco Nexus, które są w stanie udostępnić bezstratny (ang. lossless) Ethernet. iWARP do kontroli przepływów i obsługi przeciążeń wykorzystuje protokół TCP, stąd o ile użycie DCB jest opcjonalne, to wciąż zalecane, jako iż może pozytywnie wpłynąć na wydajność transmisji w sieciach, gdzie wymieniany jest równolegle także inny ruch.


Do obsługi FC (Fibre Channel) w SAN Fabric z IBM FlashSystem 7200 bardzo polecamy zastosowanie Cisco MDS.
Bardzo dobra integracja z platformą do wirtualizacji VMware vSphere, VASA (VMware API for Storage Awareness) i VMware SRM (Site Recovery Manager) zapewnia akcelerację sprzętową m.in. inicjacji, migracji czy kopiowania maszyn wirtualnych, akcelerację VMFS (VMware Virtual Machine File System) i lepszą widoczność.
 
Dzięki obsłudze VMware vVols (Virtual Volumes), IBM FlashSystem 7200 jest świadomy dysków poszczególnych maszyn wirtualnych, co umożliwia mu wykonywanie pewnych operacji bezpośrednio na poziomie dysków VMDK (VMware Virtual Machine Disk), zamiast na poziomie całych wolumenów z VMFS.

IBM FlashSystem 7200 bardzo dobrze kooperuje i integruje się z produktami firmy Red Hat, do których należą między innymi Red Hat OpenStack Platform, Red Hat OpenShift Platform czy Red Hat Virtualization.

Do jego automatyzacji można wykorzystać Red Hat Ansible Automation Platform, które udostępnia wiele gotowych kolekcji do obsługi IBM Spectrum Virtualize i co za tym idzie IBM FlashSystem 7200.

IBM i Red Hat są bardzo zaangażowane w ciągłą poprawę integracji pomiędzy swoimi produktami.


IBM FlashSystem 7200 również bardzo dobrze integruje się z platformą do wirtualizacji IBM PowerVM.
Jesteśmy partnerem IBM, Red Hat, VMware i Cisco Systems. Za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym i pełnowartościowym produktem.

IBM FlashSystem 7200 udostępnia CLI, które przydatne jest przy tworzeniu skryptów oraz bardzo intuicyjny interfejs WebUI do zarządzania, diagnozy, monitorowania i codziennej administracji IBM Spectrum Virtualize. Obsługuje też SNMP, wysyłanie powiadomień e-mail oraz zdarzeń do serwera Syslog.

 

 

Zarządzanie wieloma obudowami sterującymi odbywa się poprzez jeden adres IP oraz jeden interfejs graficzny, który wbudowany jest w urządzenia. Do zarządzania IBM FlashSystem 7200 nie jest potrzebna instalacja żadnego dodatkowego oprogramowania na stacji końcowej czy dodatkowego systemu zarządzania. Wystarczy do tego zwykła przeglądarka webowa lub klienta SSH. Posiada też otwarte do oprogramowania i integracji API.


IBM FlashSystem 7200 umożliwia także bardzo wygodną migrację danych z ponad 500 różnych rozwiązań pamięci masowych, różnych producentów oraz udostępnia funkcje wewnętrznego oraz zewnętrznego tieringu i mirroringu.
IBM FlashCopy umożliwia tworzenie błyskawicznych migawek danych, które są bardzo przydatne w trakcie realizowania spójnych kopii zapasowych. Dodatkowo, stworzone w ten sposób kopie danych mogą być automatycznie replikowane w ramach tego samego systemu, różnych systemów, jak i do jednej lub dwóch różnych lokalizacji (Global Mirror i Metro Mirror) czy nawet chmur prywatnych lub publicznych (Transparent Cloud Tiering).

Dzięki wirtualizacji przestrzenie danych, możliwe jest udostępnienie jednej, spójnej i konsystentnej przestrzeni, która pod spodem zbudowana jest z przestrzeni oferowanej przez różne rozwiązania pamięci masowych IBM i nie-IBM. Funkcja ta obsługuje ponad 500 różnych rozwiązań pamięci masowych.Interfejs IBM Spectrum Virtualize, będący sercem IBM FlashSystem 7200 umożliwia jednolite i spójne zarządzania ponad 500 różnymi rozwiązaniami pamięci masowych. W ten sposób można realizować pomiędzy nimi wygodną migrację czy replikacje danych we wszystkich kierunkach.

To nie wszystko. Zewnętrzne zasoby widoczne są wewnątrz IBM Spectrum Virtualize, jako dostępna przestrzeń, dzięki czemu można na nich aktywować wiele dodatkowych mechanizmów specyficznych dla IBM FlashSystem 7200, jak m.in. kompresja, de-duplikacja, tiering, thin provisioning, replikacja czy szyfrowanie.

Funkcjonalność ta nazywa się IBM External Virtualization.


Jesteśmy partnerem IBM (International Business Machines) i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty i rozwiązania na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym produktem.

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932