IBM FlashSystem 5035
 

IBM FlashSystem 5035 to pamięć masowa nowej generacji, którą można stosować zarówno w formie all-flash (AFA), jak i hybrydowym (HFA). Umożliwia ona niewielkie skalowanie wszerz, w ramach dwu-węzłowego klastra i możliwość dokładania dodatkowych półek z dyskami SSD i HDD. Obsługuje także programową kompresję i szyfrowanie. Obudowa sterująca dostępna w wersji SFF (24x 2.5") lub LFF (12x 3.5").IBM FlashSystem 5035 potrafi nieprzerwanie udostępniać przestrzeń w trakcie wszelkich aktualizacji, włączając w to aktualizację oprogramowania nośników. W trakcie działania urządzenia można także wymieniać wentylatory, zasilacze, baterie, pamięci, nośniki, moduły interfejsów, adaptery PCIe czy nawet całe kontrolery. Dodatkowo można wykorzystać też nośniki zapasowe (spare), które automatycznie potrafią zastąpić inny uszkodzony nośnik.

Wykorzystanie N-Port ID Virtualization (NPIV) zwiększa dostępność zasobów w trakcie aktualizacji oraz innych prac konserwacyjnych. NPIV od strony IBM FlashSystem 5035 umożliwia wirtualizację WWPN, dzięki czemu identyfikatory te mogą być transparentnie migrowane pomiędzy kontrolerami. Sprawia to, że serwery nie zauważają żadnej zmiany w trakcie przełączenia ich ruchu na inny kontroler. O ile NPIV jest domyślnie aktywne, to można je wyłączyć.

Pomiędzy wszystkimi interfejsami obsługiwany jest multipathing oraz ALUA (Asymmetric Logical Unit Access), dzięki której urządzenie może wpływać na wybór ścieżek. W ten sposób dostępne są praktycznie wszystkie obsługiwane przez różne platformy scenariusze pracy, jak active/active, active/passive czy preffered/non-preffered.

To wszystko sprawia, że całe rozwiązanie może zaoferować wysoką dostępność na poziomie 99.9999%. Tam gdzie to za mało, warto rozważyć wykorzystanie IBM HyperSwap, które jest w stanie zapewnić dostępność danych na poziomie 100% zarówno w przypadku awarii całych urządzeń, jak i awarii całej pojedynczej lokalizacji.


Jesteśmy partnerem IBM (International Business Machines) i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty i rozwiązania na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym produktem.

IBM FlashSystem 5035 obsługuje też w oprogramowaniu mechanizm DRP (Data Reduction Pools), który jest w stanie zapewnić efektywną kompresję na poziomie oprogramowania nawet do 2.X:1. Aby kompresja i de-duplikacja mogła być realizowana wydajnie i z dużą prędkością, pojedynczy kanister pełniący funkcję kontrolera posiada 6-rdzeniowy procesory Intel i może zostać wyposażony w do 64GB RAM.


DRP (Data Reduction Pools) zapewnia kompresję, de-duplikację i możliwość de-alokacji nieużywanej już przestrzeni w ramach wolumenów stworzonych metodą Thin Provisioning. W ten sposób, kiedy dane w ramach takich wolumenów zostają usunięte, zwolniona przestrzeń może zostać wykorzystana przez inne wolumeny. IBM FlashSystem 5035 obsługuje DRP tylko w oprogramowaniu. 


Aby zwiększyć niezawodność wolumenów, najczęściej stosuje się RAID (Redundant Array of Independent Disks). Biorąc pod uwagę użycie DRAID5, w ramach obudów sterujących można uzyskać naprawdę sporo przestrzeni:

 • 1-obudowa sterująca (1x2U SFF):   656TB z SSD lub 1800TB z DRP (software-based DRP),
 • 2-obudowy sterujące (2x2U SFF): 1312TB z SSD lub 3600TB z DRP (software-based DRP).

TRAID (Tradicional RAID) składuje dane na podstawowych nośnikach, alokując jeden (RAID5) lub dwa (RAID6) dedykowane nośniki zapasowe (spare), gdzie składowane są dane nadmiarowe. Nośniki te w trakcie normalnej pracy nie wnoszą nic pozytywnego do wydajność. Stosowane są w trakcie awarii i potem odbudowy danych.

Distributed RAID (DRAID) rozrzuca dane nadmiarowe po wszystkich nośnikach należących do grupy. W ten sposób wszystkie nośniki uczestniczą w aktywnej pracy, powiększając wydajność całej grupy. W ten sposób wiele nośników zapisuje dane do wielu nośników, a nie jednego, będącego wąskim gardłem. Stąd odbudowa i zapis danych nadmiarowych w DRAID5 i DRAID6 może odbywać się nawet 5 do 10 razy szybciej. Warto jednak pamiętać, iż DRAID wymaga dodatkowego nośnika zapasowego, powiązanego ze Spare Capacity.

DRAID1 zmniejsza efekt wolniejszego zapisu w TRAID1, który często stosowany jest dla nośników buforujących. DRAID1 jest szybszy o około 25%. TRAID1 składa się z dwóch nośników i czasem jednego nośnika zapasowego, który jest stosowany tylko w przypadku awarii. DRAID1 może zawierać od 2 do 16 nośników, które wykorzystywane są zamiennie w taki sposób, że dane zawsze rozrzucane są na dwa nośniki, niemniej ciągle się one zmieniają.

IBM FlashSystem 5035 obsługuje DRAID1, DRAID5 oraz DRAID6.


Z użyciem pary portów 12Gbps SAS, do każdej z obudów sterujących możemy dołożyć po kilka półek czy obudów rozszerzających z dyskami SSD lub HDD z interfejsem SAS.

Obudowa sterująca 24 SFF może obsługiwać do 24 nośników w różnej konfiguracji:

 • HDD 7.2K: 2TB 
 • HDD 10K: 900GB, 1.2TB, 1.8TB i 2.4TB
 • SSD SAS: 800GB, 1.92TB, 3.84TB, 7.68TB, 15.36TB i 30.72TB

Obudowa sterująca 12 LFF może obsługiwać do 12 nośników w różnej konfiguracji:

 • HDD 7.2K: 4TB, 6TB, 8TB, 10TB, 12TB, 14TB, 16TB i 18TB 
 • HDD 10K: 900GB, 1.2TB, 1.8TB i 2.4TB (2.5" w kieszenia 3.5")

Wszystkie te nośniki są dwuportowe i da się je wymienić w trakcie działania urządzenia (ang. hot-swappable). W ramach obudowy można mieszać nośniki o takim samym kształcie i złączu, natomiast w ramach grupy RAID muszą być one tego samego typu i takiego samego rozmiaru.

Do obudowy sterującej można podłączać jednocześnie obudowy rozszerzające o różnej wielkości i z różną konfiguracją nośników. Do ich podłączenia stosuje się porty 12Gbps SAS. Dostępne obudowy rozszerzające:

 1. IBM FlashSystem LFF Expansion Enclosure Model 12G 2U, do 12 LFF 3.5" HDD:
  • HDD 7.2K: 4TB, 6TB, 8TB, 10TB, 12TB, 14TB, 16TB i 18TB
 2. IBM FlashSystem SFF Expansion Enclosure Model 24G 2U, do 24 SFF 2.5" HDD i SSD:
  • HDD 7.2K: 2TB
  • HDD 10K: 900GB, 1.2TB, 1.8TB i 2.4TB
  • SSD SAS: 800GB, 1.92TB, 3.84TB, 7.68TB, 15.36TB i 30.72TB
 3. IBM FlashSystem LFF Expansion Enclosure Model 92G 5U, do 92 LFF 3.5" i 2.5" HDD i SSD:
  • HDD 7.2K: 4TB, 6TB, 8TB, 10TB, 12TB, 14TB, 16TB i 18TB
  • HDD 10K: 900GB, 1.2TB, 1.8TB i 2.4TB
  • SSD SAS: 800GB, 1.92TB, 3.84TB, 7.68TB, 15.36TB i 30.72TB

Bez kompresji i de-duplikacji obsługiwane jest w ramach klastra do 15PB przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że o ile przy zastosowaniu kompresji oraz de-duplikacji potencjalnie cały klaster mógłby przekroczyć wielkość 32PB, to 32PB jest na tę chwilę odgórnym limitem.


W ten sposób możemy realizować zarówno poszerzanie klastra wszerz (scale-out), jak i w górę (scale-up). Taki klaster może udostępniać do 32PB przestrzeni z obsługą inteligentnego tieringu, wspomaganego sztuczną inteligencją.

Obsługiwane poziomy tieringu w IBM Easy Tier (AI-based):

 1. Tier 0 Flash (zwykle mniejsza pojemność, ale większa wydajność i wytrzymałość)
 2. Tier 1 Flash (zwykle większa pojemność, ale mniejsza wydajność i wytrzymałość)
 3. Enterprise Tier (szybkie dyski HDD)
 4. Nearline Tier (duże dyski HDD)

IBM AI-based Tiering stara się, aby na szybszych nośnikach zawsze znajdowały się dane, z których chcemy skorzystać czy często korzystamy. Na wolniejsze nośnik trafiają dane, z których mniej korzystamy. 


IBM FlashSystem 5035 jest jednym z komponentów rozwiązania VersaStack, które łączy w sobie produkty do centrów danych firm IBM i Cisco Systems. Zainteresowanych ich zakupem i wdrożeniem zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
 
VersaStack zostało opracowane wspólnie przez Cisco Systems i IBM. W rozwiązaniu tym moc obliczeniową oraz sieć zapewnia Cisco Systems, a pamięć masową IBM. VersaStack może zostać wdrożony w jednej z kilku wariancji, w zależności od dokładnych wymagań, zastosowania, wielkości przedsiębiorstwa czy potrzebnych funkcjonalności.

IBM FlashSystem 5035 zawiera dwa kanistry, nazywane zamiennie kontrolerami lub węzłami. Każdy z nich ma niezależne 6-rdzeniowe procesory Intel Broadwell 2.2GHz, pamięć RAM (domyślnie 32GB, maksymalnie 64GB), interfejsy sieciowe i inne komponenty sprzętowe. Są one hostowane w obudowie sterującej. W ramach 1-klastra może działać maksymalnie do 2 takich obudów.

Każdy kanister ma wbudowane 2 porty 10GBASE-T do wymiany danych z użyciem iSCSI i 1 port 1000BASE-T do zarządzania. Dodatkowo, do każdego z kanistrów można dołożyć po 1 module rozszerzające (razem 2 na obudowę). Obydwa kanistry czy inaczej kontrolery, w ramach jednej obudowy sterującej muszą posiadać taką samą konfigurację interfejsów. Dodatkowe moduły HIC z interfejsami mogą obsługiwać:

Urządzenie jest w stanie korzystać jednocześnie z kilku typów SAN Fabric (FC, iSCSI, iSER/iWARP i iSER/RoCE).Dzięki wykorzystaniu iSER (iSCSI Extensions for RDMA), dane z nośnika poprzez interfejs sieciowy mogą trafić bezpośrednio do pamięci RAM, pomijając CPU. RDMA (Remote Direct Memory Access) przyśpiesza prędkość dostępu do danych, zmniejszając znacząco opóźnienia oraz obciążenie procesora.

iSER może być realizowane z wykorzystaniem iWARP lub RoCE (RDMA over Converged Ethernet). iWARP został zestandaryzowany przez IETF (Internet Engineering Task Force), a RoCE przez IBTA (InfiniBand Trade Association). iWARP i RoCE wymaga użycia specjalnych interfejsów sieciowych, które dla każdej z technologii są różne.

RoCE wymaga przełączników z obsługą rozszerzenia DCB (Data Center Bridging) dla technologii Ethernet, jak Cisco Nexus, które są w stanie udostępnić bezstratny (ang. lossless) Ethernet. iWARP do kontroli przepływów i obsługi przeciążeń wykorzystuje protokół TCP, stąd o ile użycie DCB jest opcjonalne, to wciąż zalecane, jako iż może pozytywnie wpłynąć na wydajność transmisji w sieciach, gdzie wymieniany jest równolegle także inny ruch.


Do obsługi FC (Fibre Channel) w SAN Fabric z IBM FlashSystem 5035 bardzo polecamy zastosowanie Cisco MDS.
Bardzo dobra integracja z platformą do wirtualizacji VMware vSphere, VASA (VMware API for Storage Awareness) i VMware SRM (Site Recovery Manager) zapewnia akcelerację sprzętową m.in. inicjacji, migracji czy kopiowania maszyn wirtualnych, akcelerację VMFS (VMware Virtual Machine File System) i lepszą widoczność.
 
Dzięki obsłudze VMware vVols (Virtual Volumes), IBM FlashSystem 5035 jest świadomy dysków poszczególnych maszyn wirtualnych, co umożliwia mu wykonywanie pewnych operacji bezpośrednio na poziomie dysków VMDK (VMware Virtual Machine Disk), zamiast na poziomie całych wolumenów z VMFS.

IBM FlashSystem 5035 bardzo dobrze kooperuje i integruje się z produktami firmy Red Hat, do których należą między innymi Red Hat OpenStack Platform, Red Hat OpenShift Platform czy Red Hat Virtualization.

Do jego automatyzacji można wykorzystać Red Hat Ansible Automation Platform, które udostępnia wiele gotowych kolekcji do obsługi IBM Spectrum Virtualize i co za tym idzie IBM FlashSystem 5035.

IBM i Red Hat są bardzo zaangażowane w ciągłą poprawę integracji pomiędzy swoimi produktami.


IBM FlashSystem 5035 również bardzo dobrze integruje się z platformą do wirtualizacji IBM PowerVM.
Jesteśmy partnerem IBM, Red Hat, VMware i Cisco Systems. Za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym i pełnowartościowym produktem.

IBM FlashSystem 5035 udostępnia CLI, które przydatne jest przy tworzeniu skryptów oraz bardzo intuicyjny interfejs WebUI do zarządzania, diagnozy, monitorowania i codziennej administracji IBM Spectrum Virtualize. Obsługuje też SNMP, wysyłanie powiadomień e-mail oraz zdarzeń do serwera Syslog.

 

 

Zarządzanie wieloma obudowami sterującymi odbywa się poprzez jeden adres IP oraz jeden interfejs graficzny, który wbudowany jest w urządzenia. Do zarządzania IBM FlashSystem 5035 nie jest potrzebna instalacja żadnego dodatkowego oprogramowania na stacji końcowej czy dodatkowego systemu zarządzania. Wystarczy do tego zwykła przeglądarka webowa lub klienta SSH. Posiada też otwarte do oprogramowania i integracji API.


IBM FlashSystem 5035 umożliwia także bardzo wygodną migrację danych z ponad 500 różnych rozwiązań pamięci masowych, różnych producentów oraz udostępnia funkcje wewnętrznego i zewnętrznego mirroringu.
IBM FlashCopy umożliwia tworzenie błyskawicznych migawek danych, które są bardzo przydatne w trakcie realizowania spójnych kopii zapasowych. Dodatkowo, stworzone w ten sposób kopie danych mogą być automatycznie replikowane w ramach tego samego systemu, różnych systemów, jak i do jednej lub dwóch różnych lokalizacji (Global Mirror i Metro Mirror) czy nawet chmur prywatnych lub publicznych (Transparent Cloud Tiering).

Jesteśmy partnerem IBM (International Business Machines) i za naszym pośrednictwem można zakupić ich produkty i rozwiązania na polskim rynku. Zainteresowanych zapraszamy do This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Kupując u nas masz pewność, że wszystko pochodzi z oficjalnego kanału sprzedaży na polskim rynku oraz jest oryginalnym produktem.


Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932