Cisco Catalyst 9100 to seria punktów dostępowych (ang. access points lub AP), które umożliwiają dostęp do sieci bezprzewodowej opartej na standardach IEEE 802.11 i IEEE 802.15. Sprawia to, że sieć bezprzewodowa Cisco Systems jest wielojęzykowa. Obsługuje najnowszy standard IEEE 802.11ax, jest zgodna z Wi-Fi 6, a także kompatybilna wstecz. Wspiera protokoły do dokładniejszej lokalizacji klientów i obsługi urządzeń IoT, jak Bluetooth/BLE (Bluetooth Low Energy) czy IEEE 802.15.4 (LR-WPAN) oraz obsługuje wykorzystywane na urządzeniach IoT protokoły, jak Zigbee czy Thread.


Zwykle w sieci akademickiej oprócz naszych urządzeń widać wiele innych i zwykle jest ich bardzo dużo. Łatwo o pomyłkę i skorzystanie z nie swojego urządzenia, a też nasze urządzenia są narażone na nadużycia od strony innych. Każdy użytkownik powinien móc samodzielnie kontrolować dostęp w tego co jest w jego przestrzeni. Jeżeli nie ma takich możliwości, to zarządzanie i odpowiedzialność z tego tytułu spada na barki działu IT, dla którego nie jest to łatwym zadaniem, a patrząc realnie zwykle czymś niemożliwym do spełnienia.

Dzięki Cisco UDN (User Defined Network) możemy w takich miejscach zaprowadzić porządek i oddać użytkownikom kontrolę nad tym kto ma dostęp do ich prywatnych urządzeń. Zapewnia to wygodną obsługę wszelkich miejsc podobnych do akademików uniwersyteckich. Użytkownicy sieci samodzielnie, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej dla systemu Android lub iOS mogą dodawać do prywatnej przestrzeni swoje urządzenia. W ten sposób nie są one widoczne dla innych, choć wszyscy działają w tej samej sieci. Dzięki temu możemy z nich tak samo bezpiecznie korzystać, jak w domu, bez zaprzątania głowy lokalnemu działowi IT.

Cisco Catalyst 9100 nadają się też do pracy w miejscach o dużym zagęszczeniu użytkowników, jak przestrzenie biurowe, konferencyjne czy nawet stadiony. Sprawdzają się w obsłudze dużej ilości sensorów i urządzeń IoT (Internet of Things) oraz dużej ilości połączeń głosowych i wideo. Wspierają najnowszy standard IEEE 802.11ax oraz Wi-Fi 6.


Coraz więcej oprzyrządowania inteligentnych domów, budynków, miast a także sensorów i urządzeń używanych w energetyce, przemyśle, produkcji i transporcie działa w sieci IP, tworzą tak zwany Internet Rzeczy, czy z angielskiego IoT (Internet of Things). Obsługa tych wszystkich typów urządzeń jest dla obecnych sieci nie lada wyzwaniem.
Punkty dostępowe Cisco Catalyst 9100 są przystosowane do ich obsługi. Oprócz IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) obsługują także dodatkowe rozszerzenia dla urządzeń IoT. Należy do nich m.in. Bluetooth/BLE (Bluetooth Low Energy) czy IEEE 802.15.4 (LR-WPAN), stosowane m.in. do śledzenia zasobów czy wyszukiwania drogi. Wspiera też stosowane na urządzeniach IoT protokoły, jak Zigbee czy Thread, które używane są w automatyce budynków czy ich oświetleniu.
IEEE 802.15.4 jest standardem opisującym warstwę 1 i 2 modelu OSI/ISO dla Low Rate Wireless Personal Area Network (LR-WPAN). Obecnie Low Rate WPAN to prędkości 20kb/s, 40kb/s, 100kb/s lub 250kb/s z obsługą ramek o wielkości do 127 bytów. Dzięki 6LoWPAN, urządzenia 802.15.4 mogą uzyskiwać dostęp do sieci z użyciem IPv6.

Seria Cisco Catalyst 9100 obsługuje najnowszy standard bezpieczeństwa WPA3 (Wi-Fi Protected Access 3), w którym obowiązkowa jest ochrona ramek zarządzających PMF (Protected Management Frames). WPA3 obsługuje też DPP (Device Provisioning Protocol), dzięki któremu bezpieczne wdrażanie urządzeń IoT jest o wiele łatwiejsze.
Szyfrowanie ruchu w sieci WLAN jest dziś prawie standardem. Prawie, dlatego że wciąż duża ilość sieci typu Hotspot z logowaniem przez portal webowy tego nie zapewnia. Dzięki OWE (Opportunistic Wireless Encryption), klienci i punkty dostępowe są w stanie automatycznie wynegocjować szyfrowane połączenie nawet w takich sieciach.
Przy bezpieczeństwie nie można też zapomnieć o NetFlow i Cisco ETA (Encrypted Traffic Analytics), które dostępne jest w sieci bezprzewodowej Cisco dzięki kontrolerom punktów dostępowym Cisco Catalyst 9800. W ten sposób można zapewnić wykrywanie zagrożeń nawet w ruchu zaszyfrowanym.
Cisco Catalyst 9100 wykorzystują również Cisco Trustworthy Solutions, co oznacza, że ich komponenty sprzętowe i oprogramowanie jest weryfikowane przed uruchomieniem. Zabezpiecza to przed załadowaniem nieoryginalnego lub zmodyfikowanego oprogramowania czy wykorzystania zmodyfikowanych układów lub modułów.
Modele Cisco Catalyst 9120 i 9130 posiadają specjalny układ Cisco RF ASIC, dzięki któremu są w stanie obsługiwać dodatkowe funkcjonalności. Ich ilość z czasem będzie rosła. Na ten moment do ciekawszych należy FastLocate, Zero Wait DFS, Dual Filter DFS i Cisco CleanAir.
Do lokalizacji klientów mogą być stosowane ramki Probe Request. Z ich użyciem klienci sprawdzają dostępne sieci bezprzewodowe. Są one generowane co okres od 10-20 sekund, do nawet 4-5 minut, w zależności od urządzenia i jego konfiguracji. Nie sprzyja to dokładnej lokalizacji, gdyż w tym czasie urządzenie może znacząco zmienić swoje położenie. Ramki danych generowane są od klienta o wiele częściej i często w sposób nieprzerwany. Niemniej wykorzystanie ich do lokalizacji nie jest możliwe, ze względu na to, że widzi je tylko jeden AP. Pozostałe AP obsługują dane na innych częstotliwościach, stąd nie zwracają uwagi na taki ruch, a dokładna lokalizacja wymaga informacji aż od czterech AP. Cisco RF ASIC jest niezależnym układem, który jest w stanie nasłuchiwać na wszystkich kanałach, w trakcie gdy anteny zajmują się obsługą ruchu. Dzięki Cisco RF ASIC i funkcjonalności FastLocate możliwe jest wykorzystanie do lokalizacji ramek danych, przez co jest ona dokładniejsza.
Cisco RF ASIC znacząco eliminuje ilość fałszywie zidentyfikowanych kolizji DFS (Dynamic Frequency Selection) w paśmie 5GHz. DFS wymusza zmianę kanału na inny, w przypadku wykrycia innych usług, które są w nim licencjonowane. Te inne licencjonowane usługi, jak radary wojskowe czy lotnicze mają priorytet nad usługami nielicencjonowanymi, jak Wi-Fi. Dzięki Zero Wait DFS możliwe jest ich szybsze wykrywanie, a dzięki Dual Filter DFS wyeliminowanie błędów. Dla przykładu w trakcie Cisco Live i Mobile World Congress (MWC) systemy wykrywały około 1000 kolizji DFS dziennie, gdzie po aktywacji Dual Filter DFS wykryło zaledwie jedną, w jednym z obszarów Mobile World Congress. Warto pamiętać, że dla pasma 5GHz w Europie jest 15 nienachodzących na siebie kanałów, z czego tylko 4 bez DFS. Pozostałe 11 kanałów wymaga stosowania DFS.
Zakłócenia w przestrzeni 2.4GHz i 5GHz redukują zasięg i przepustowość sieci, co prowadzi do pogorszenia się jakości działających usług. To z kolei generuje dużą ilość zgłoszeń, co zwiększa koszt obsługi, związany z reagowaniem na takie zgłoszenia. Cisco CleanAir wykrywa zdarzenia, zakłócenia i ataki nawet nie-802.11, a EDRRM (Event Driven RRM) umożliwia szybką zmianę kanału w m.in. takich sytuacjach. Dzięki tym technologiom możemy dostać dokładną informację na temat typu wykrytego w sieci zakłóceń 802.11 i nie-802.11, a sieć może samodzielnie się przestawić do działania w mniej podatnym na wykryte zakłócenia paśmie.
W sieciach z dużą ilością użytkowników, jak hackatony, zwykle bardzo gęsto instaluje się punkty dostępowe. Sprawia to, że na jednym obszarze działa zbyt wiele punktów dostępowych w paśmie 2.4GHz. Zwykle w takich scenariuszach na około połowie punktów dostępowych wyłącza się obsługę radia 2.4GHz. Dzięki Flexible Radio Assignment (FRA) i "Dual 5GHz", radia tych punktów dostępowych mogą być nadal w 100% wykorzystywane do obsługi 5GHz.
Wszystkie punkty dostępowe z serii Cisco Catalyst 9100 obsługują Band Select do promowania wykorzystania pasma 5GHz, Cisco VideoStream w celu optymalizacji strumieniowania ruchu wideo i obsługi multicast, FlexConnext, OfficeExtend i wykrywanie "nielegalnych" (ang. rogue) punktów dostępowych.
Mogą także pełnić funkcję kontrolera punktów dostępowych dla małych sieci. W ten sposób można zarządzać całą siecią bezprzewodową, która składa się z wielu punktów dostępowych z jednego miejsca. W średnich i większych sieciach zalecamy zastosowanie dedykowanego kontrolera Cisco Catalyst 9800.
To oczywiście nie wszystkie dostępne w nich funkcjonalności, a jedynie te które według nas są ciekawsze.
Po więcej odsyłamy do strony producenta.
Cisco Systems w swojej ofercie posiada także wiele różnych anten oraz innych punktów dostępowych, także do zastosowań typowo zewnętrznych, jak i do pracy w trudnych warunkach otoczenia. Jest tego tak dużo, że nie sposób opisać, dlatego zainteresowanych zapraszamy do bezpośredniego This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Cisco Catalyst 9130 są przeznaczone do najbardziej wymagających scenariuszy z jednoczesną obsługą bardzo dużej ilości urządzeń IoT, użytkowników i ruchu. Najlepiej z całej serii nadają się do miejsc z dużą ilością ruchu wideo 4K/8K i AR/VR/MR. Posiadają 4-radia: 2.4GHz (4x4), 5GHz (8x8 i 4x4), BLE/IoT i Cisco RF ASIC. Obsługują Cisco FRA, Cisco CleanAir i wIPS (Wireless Instrusion Prevention System). My pozycjonujemy je w miejsce HPE Aruba AP-555, Arista Mojo C250/C260, Huawei 8760/7060DN i Cisco Air 3800.
Cisco Catalyst 9120 są przeznaczone do średnich i dużych sieci, które wymagają jednoczesnej obsługi dużej ilości urządzeń IoT, użytkowników i ruchu. Nadają się do miejsc z dużą ilością ruchu wideo 4K/8K i AR/VR/MR. Posiadają 4-radia: 2.4GHz (4x4), 5GHz (4x4), BLE/IoT i Cisco RF ASIC. Obsługują Cisco FRA, Cisco CleanAir i wIPS (Wireless Instrusion Prevention System). My pozycjonujemy je w miejsce HPE Aruba AP-535, Ruckus CommScope R750, Juniper Mist AP43, Extreme Networks Aerohive AP650, Huawei 5760 i Cisco Air 2800.
Cisco Catalyst 9117 są przeznaczone do obsługi użytkowników mniejszych i średnich sieci. Posiadają 3-radia: 2.4GHz (4x4), 5GHz (8x8) i BLE/IoT. Obsługuje wIPS. My pozycjonujemy je w miejsce Cisco Air 1850.
Cisco Catalyst 9115 są przeznaczone do obsługi użytkowników mniejszych i średnich sieci. Posiadają 3-radia: 2.4GHz (4x4), 5GHz (4x4) i BLE/IoT. Obsługuje wIPS. My pozycjonujemy je w miejsce HPE Aruba AP-515, Juniper Mist AP33/AP32, Extreme Networks Aerohive AP630 i Cisco Air 1830/1840.
Cisco Catalyst 9105 są przeznaczone do zastosowań w niewielkich jednostkach mieszkalnych, akademikach uniwersyteckich, pokojach szpitalnych i mikro biurach. Posiadają 3-radia: 2.4GHz (2x2), 5GHz (2x2) i BLE/IoT. My pozycjonujemy je w miejsce Cisco Air 1815.
Domyślnie, punkty dostępowe z serii Cisco Catalyst 9100 posiadają Limited Lifetime Warranty (LLW), która zapewnia bezpłatną wymianę sprzętu do 10-dni roboczych. Limited Lifetime Warranty obowiązuje do 5-lat od opublikowania ogłoszenia o wycofaniu produktu oraz pod warunkiem, że z produktu korzysta klient końcowy, na którego został on zarejestrowany w trakcie zakupu. Dlatego przestrzegamy przed szarym kanałem.
Szczegóły dotyczące produktu i jego gwarancji należy dokładnie weryfikować na stronie producenta.
Zapraszamy do kontaktu drogą mailową This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub telefonicznie +48 797 004 932.